IVANOV, Martin, Stanislava HRDLIČKOVÁ and Růžena GREGOROVÁ. Encyklopedie zkamenělin (The complete encyclopedia of fossils). 1st ed. Lisse: Rebo International, b. v., Lisse, 2001, 312 pp. Encyklopedie zkamenělin. ISBN 80-7234-095-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Encyklopedie zkamenělin
Name in Czech Encyklopedie zkamenělin
Name (in English) The complete encyclopedia of fossils
Authors IVANOV, Martin (203 Czech Republic, guarantor), Stanislava HRDLIČKOVÁ (203 Czech Republic) and Růžena GREGOROVÁ (203 Czech Republic).
Edition 1. vyd. Lisse, 312 pp. Encyklopedie zkamenělin, 2001.
Publisher Rebo International, b. v., Lisse
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Science
ISBN 80-7234-095-6
Keywords in English paleontology; fossils; description; distribution
Tags description, distribution, fossils, paleontology
Changed by Changed by: doc. Mgr. Martin Ivanov, Dr., učo 134057. Changed: 30/3/2007 12:43.
Abstract
Encyklopedie zkamenělin dokládá dávnou historii života na Zemi, zapsanou v kameni. Na barevných fotografiích se setkáváme s pozůstatky živočichů a rostlin, jejichž určení vyžaduje značné vědecké zkušenosti i množství srovnávacího materiálu. Rostliny i živočichové se zde představují od nejjednodušších zástupců přes stále složitější, až k formám, jejichž blízké příbuzné známe i ze současnosti. Na stránkách této knihy procházíme časovým údobím trvajícím stamiliony let a stáváme se tak svědky vývoje života na naší planetě.
Abstract (in English)
The book depicts a cross-section of Flora and Fauna in its development from the Proterozoic to the present day. Plants area categoaraized from fundamental single cell organisms to angiosperms, according to the established 'paleobotanical' system. Animals are dealt within the second to seventh chapters from single cell organisms to Chordata according to the paleozoological system. With each of the systematic categories, the geological periods are indicated running from divisions through to families, with the periods in which these specimens are found.
PrintDisplayed: 27/5/2024 19:39