LOMOVCIVOVÁ, Eva, Luděk JANČÁŘ, Jiří ŠIBOR and Hana CÍDLOVÁ. Společenské hry v chemii (Chemistry Parlour Games). In Badania w Dydaktyce Chemii. 1. vydání. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, 2004. p. 140-141, 2 pp.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Společenské hry v chemii
Name in Czech Společenské hry v chemii
Name (in English) Chemistry Parlour Games
Authors LOMOVCIVOVÁ, Eva (203 Czech Republic), Luděk JANČÁŘ (203 Czech Republic), Jiří ŠIBOR (203 Czech Republic) and Hana CÍDLOVÁ (203 Czech Republic, guarantor).
Edition 1. vydání. Kraków, Badania w Dydaktyce Chemii, p. 140-141, 2 pp. 2004.
Publisher Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Education
Keywords in English chemistry; education; didactic of chemistry
Tags chemistry, didactic of chemistry, Education
Changed by Changed by: doc. Mgr. Hana Cídlová, Dr., učo 761. Changed: 15/6/2009 14:00.
Abstract
Jako alternativní motivační prostředek pro výuku chemie byla v rámci grantu FRVŠ č. 736/03/G6 Hrajeme si v chemii vytvořena sada společenských her (pexeso, kvarteto a jiné) s chemickou problematikou. Tyto hry je možno využít buď přímo ve výuce chemie pro zpestření, nebo již v nižších ročnících jako hračka, která téma chemie nenásilně uvozuje. Pomocí obrázků na herních kartách jsou děti zábavnou formou seznamovány s vybranými oblastmi chemie, biologie, případně ekologie. Pro zesílení výukového efektu jsou hry doplněny sadou otázek (a správných odpovědí). Hráči tedy mohou dostávat body nejen za získaná pexesa či kvarteta, ale také za správné odpovědi. Hry jsou vystaveny na Internet (http://www.ped.muni.cz/wchem/), odkud je možno si je stáhnout. V současnosti se pracuje na jejich softwarovém oživení.
Abstract (in English)
As an alternate means of motivation in chemistry lessons, a set of games was created (as a solution of grant FRVS No.: 736/03/G6), concerning chemistry. These games can be used either directly at school lesson, or (for younger children) as a toy, showing to children that chemistry might be nice. By means of pictures on the cards, chosen chemical, biological or ecological problems are introduced to children. To learn more, playing the games, children can answer some questions and check them (the list of questions and answers is a part of the games rules). Anybody can receive the games from the Internet: (http://www.ped.muni.cz/wchem/). Now software is being prepared, making playing these games on-line possible.
PrintDisplayed: 2/12/2020 03:41