J 2004

STANOVENÍ LIGNANŮ SCHISANDRY CHINENSIS POMOCÍ HPLC

SLANINA, Jiří, Lenka BŘEZINOVÁ, Alexandra SMÍŠKOVÁ a Helena VLAŠÍNOVÁ

Základní údaje

Originální název

STANOVENÍ LIGNANŮ SCHISANDRY CHINENSIS POMOCÍ HPLC

Název česky

STANOVENÍ LIGNANŮ SCHISANDRY CHINENSIS POMOCÍ HPLC

Název anglicky

Determination of lignans of Schisnadra chinensis using HPLC

Autoři

SLANINA, Jiří (203 Česká republika, garant), Lenka BŘEZINOVÁ (203 Česká republika), Alexandra SMÍŠKOVÁ (203 Česká republika) a Helena VLAŠÍNOVÁ (203 Česká republika)

Vydání

Chemické listy, Praha, Česká společnost chemická, 2004, 0009-2770

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10406 Analytical chemistry

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 0.348

Kód RIV

RIV/00216224:14110/04:00011887

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova anglicky

Schisandra chinensis; lignans; analysis; HPLC; plant cell cultures; seeds; fruits

Štítky

analysis, fruits, HPLC, lignans, plant cell cultures, Schisandra chinensis, seeds
Změněno: 14. 1. 2005 12:20, Mgr. Jiří Slanina, Ph.D.

Anotace

ORIG EN

V originále

Dibenzocyklo[a,c]oktadienové lignany jsou unikátní přírodní sloučeniny, které se vyskytijí téměř výhradně v čeledi Schisandraceae, vývojově nejstarší čeledi dvouděložných rostlin. Plody Schisandra chinensis, které obsahují přibližně 1 % lignanů, se používají po staletí v tradiční čínské medicíně především jako tonikum a antitusikum. V současnosti je věnována pozornost zejména jejich antioxidační a hepatoprotektivní aktivitě1. Některé z nich inhibují replikaci viru HIV v netoxických koncentracích2. V naší práci jsme optimalizovali metodu kvantitativního stanovení lignanů v in vitro kulturách S. chinensis pomocí HPLC. Vzorky S. chinensis jsme extrahovali methanolem, lignany jsme zakoncentrovali extrakcí pomocí pevné fáze (SFE) na kolonkách Strata C18-E (100 mg/1 ml, Phenomenex) a analyzovali na koloně Chromolith Performance RP-18e 100-4,6 (Merck). xtractim Schisan Dibenzocyklo[a,c]oktadienové lignany nejsou komerčně dostupné. Využití rostlin k izolaci lignanů je limitováno. Rovněž obsah lignanů v plodech je nízký (~1 %) a tvořen velkým počtem jednotlivých lignanů, jejichž obsah značně kolísá. Využití tkáňových kultur S. chinensis, může překonat tyto problémy. Stanovili jsme množství 5 hlavních lignanů ve vzorcích v tkáňové kultury S. chinensis pomocí HPLC. Obsah lignanů ve vzorcích tkáňové kultury S. chinensis se nám podařilo zvýšit oproti výchozím hodnotám více jak stokrát (0,001 - 0,42 % suché hmotnosti). Množství 5 hlavních lignanů ve vzorku tkáňové kultury, ve kterém jsme zjistli nejvyšší koncentraci lignanů (0,42 %), bylo vyšší než v listech (0,2 %), ale nižší než v semenech (1,6 %). Zatímco hlavním lignanem semen je schizandrin (0,64 %), ve vzorcích tkáňových kultur byl vždy obsah gomisinu A (max. 0,20 %) a deoxyschizandrinu (max. 0,11 %) vyšší než schizandrinu (max. 0,08 %). Nejvyšší zjištěný obsah gomisinu A v tkáňové kultuře S. chinensis (0,20 %) se tak vyrovnal jeho koncentraci v semenech (0,19 %). Další zvýšení produkce lignanů v tkáňové kultuře bude náplní následujících experimentů.

Anglicky

In our work we optimalize the method of quantitative determination of lignans in vitro cultures of Schisandra chinensis using HPLC.

Návaznosti

GA521/02/1129, projekt VaV
Název: Využití biotechnologických metod k produkci sekundárních metabolitů, šlechtění a mikropropagaci léčivé rostliny klanoprašky čínské
Investor: Grantová agentura ČR, Využití biotechnologických metod k produkci sekundárních metabolitů, šlechtění a mikropropagaci léčivé rostliny klanoprašky čínské
Zobrazeno: 19. 11. 2024 03:50