POKORNÁ, Blanka, Martin MANDL, Šárka HELÁNOVÁ, Pavla ČEŠKOVÁ a Oldřich JANICZEK. Kinetic constant variability of bacterial oxidation of elemental sulfur. In BioMicroWorld-2005. Badajoz: Formatex Research Center, Badajoz, Spain, 2005, s. 753.
Originální název Kinetic constant variability of bacterial oxidation of elemental sulfur
Název česky Variabilita kinetických konstant bakteriální oxidace síry
Autoři POKORNÁ, Blanka (203 Česká republika), Martin MANDL (203 Česká republika, garant), Šárka HELÁNOVÁ (203 Česká republika), Pavla ČEŠKOVÁ (203 Česká republika) a Oldřich JANICZEK (203 Česká republika).
Vydání Badajoz, BioMicroWorld-2005, s. 753-753, 2005.
Nakladatel Formatex Research Center, Badajoz, Spain
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Španělsko
Kód RIV RIV/00216224:14310/05:00012426
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky elemental sulfur oxidation
Štítky elemental sulfur oxidation
Změnil Změnil: doc. Ing. Martin Mandl, CSc., učo 1408. Změněno: 5. 4. 2005 10:38.
Both the v and Y demonstrated very different values which exceeded one order; this difference was more apparent under different culture conditions (a rotary shaker, a bioreactor, different initial pH and sulfur concentration). However, no trend changes of the v and Y within the same culture occurred. The changes in the Y values are related to the varying metabolic utilization of elemental sulfur for growth or energy formation. Although the results showed a high Y variability, the reason for the significant Y changes among different cultures of the same strain remains unclear. No significant correlation between the v and Y values was observed for most of data; however, some higher v values indicated a downward trend of Y values under the rotary shaker cultivation.
Anotace česky
Variabilita kinetických konstant bakteriální oxidace síry
Návaznosti
GA525/04/1309, projekt VaVNázev: Bakteriální oxidace anorganických sirných látek, ekologické aspekty