J 2005

Tuberkulózní pleuritida

HRAZDIROVÁ, Anna, Jana SKŘIČKOVÁ a Tomáš NEBESKÝ

Základní údaje

Originální název

Tuberkulózní pleuritida

Název česky

Tuberkulózní pleuritida

Název anglicky

Tuberculous pleurisy

Autoři

HRAZDIROVÁ, Anna (203 Česká republika), Jana SKŘIČKOVÁ (203 Česká republika, garant) a Tomáš NEBESKÝ (203 Česká republika)

Vydání

Stud. Pneumol.Phtiseol. Praha, 2005, 1213-810X

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30203 Respiratory systems

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/05:00013718

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova anglicky

pleural effusion; tuberculosis; tuberculosis pleurisy

Štítky

pleural effusion, tuberculosis, tuberculosis pleurisy
Změněno: 16. 5. 2005 07:51, prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc.

Anotace

ORIG EN

V originále

Tuberkulózní pleuritida vzniká jako primární nebo postprimární onemocnění a postihuje v České republice přibližně každého 30. nemocného s tuberkulózou plic. Onemocnění se objevuje nejčastěji u mladých dospělých nebo adolescentů a svými symptomy často imituje komunitní pneumonii. Diagnostiku usnadní nález acidorezistentních tyček či kultivační průkaz Mycobacterium tuberculoosis ve výpotku nebo ve sputu. Jedná se však o onemocnění paucibacilární, kultivačně je tak ověřeno jen 25-30% nemocných. Tři prezentované kazuistiky dokazují, že i v zemi s nízkou incidencí tuberkulózy, ke kterým Česká republika patří, je stále třeba v diferenciální diagnostice pleurálních výpotků na tuberkulózní pleuritidu myslet. V diskuzi autoři shrnují současné názory na patogenezi, klinickou manifestaci, diagnostiku a léčbu tuberkulózní pleuritidy i vlastní zkušenosti.

Anglicky

In the Czech Republic tuberculos pleurisy, as a primary or post-primary disease, is found approximately in every 30th patients of the lungs. The disease is most frequent among young adults and adolescents, its symptoms often resemble the symptomis of community pneumonia. A help for diagnosis is the finding of acidoresistent metamyelocytes or the demonstration by culture of Mycobacterium tuberculosis in the effusion or sputum. However, as this is a paucibacillary disease, culture verifies only some 25-30% of the cases. The three cases presented by the authors confirm that even in countries with a low incidence of tuberculosis, which is the case of the Czech Republic , physicians have to consider tuberculou pleurisy as a possibility in the differential diagnosis of of pleural effusions. In the discussion the authors outline up-to date opinions about the pathogenesis clinical manifestations, diagnosis and treatment of tuberculou pleurisy, as well as their own experiences.

Návaznosti

MSM 141100003, záměr
Název: Zevní prostředí - karcinogeneze - onkologie
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Zevní prostředí - karcinogeneze - onkologie
Zobrazeno: 10. 11. 2024 16:47