ŠIBOR, Jiří and Hana CÍDLOVÁ. Papír, špejle, plastelína materiály k rozvíjení prostorové představivosti (Paper, Small Wooden Sticks, Plasticine as Materials Supporting Space Imagination). In Mezinárodní seminář didaktiků chemie. Sborník příspěvků. Brno: Masarykova univerzita v Brně, 2004, 5 pp. ISBN 80-210-3612-5.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Papír, špejle, plastelína materiály k rozvíjení prostorové představivosti
Name in Czech Papír, špejle, plastelína materiály k rozvíjení prostorové představivosti
Name (in English) Paper, Small Wooden Sticks, Plasticine as Materials Supporting Space Imagination
Authors ŠIBOR, Jiří (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Hana CÍDLOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Brno, Mezinárodní seminář didaktiků chemie. Sborník příspěvků. 5 pp. 2004.
Publisher Masarykova univerzita v Brně
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Poland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/04:00030968
Organization unit Faculty of Education
ISBN 80-210-3612-5
Keywords in English Stereochemistry; Models; Modeling; Space imagination; Didactics of chemistry.
Tags Didactics of chemistry., modeling, models, Space imagination, stereochemistry
Changed by Changed by: doc. Mgr. Hana Cídlová, Dr., učo 761. Changed: 11/4/2011 18:08.
Abstract
Člověk, již záhy po svém narození, začne chápat svět kolem sebe jako trojrozměrný. Svými psychosomatickými předpoklady, které jsou u každého jednoho jedince různě vyvinuté, to zvládá hůře či lépe. Pro správné pochopení struktury a chování molekul je nutností, aby i tyto viděl jako tělesa a nikoli jako planární útvary, k čemuž (snad s výjimkou možností e-learning) je bezděčně veden (tabule, učebnice, ...). Přestože existují modely, které jsou více či méně při výuce chemie využívány, nebývá na základních a středních školách obvykle možnost, aby je mohli používat všichni žáci a stále (třeba při domácí přípravě). Papír, špejle a plastelína mohou být finančně nenáročným materiálem, který umožní rozvíjet prostorovou představivost a tím také chápat trojrozměrnost molekul a jejich změn, velmi dobře. Lze jich použít k modelování struktury atomů, molekul a změn, kterým podléhají během chemických reakcí. Výhodou je, že každý žák má možnost tvořivě a nenásilně (tváří se jako hra) brouzdat v oblasti života, jež je pro něj pouhým okem nepostřehnutelný, a utvořit si náležitou představu o jeho jednoduchosti i složitosti.
Abstract (in English)
To understand structure and properties of molecules, it is necessary to be able tu view them as three-dimensional objects and not only as planar pictures. The materials mentioned in the name of this article can be used instead of expensive model-brick-boxes.
PrintDisplayed: 5/5/2024 01:07