ŠAFÁŘOVÁ, Michaela a Jan ŠIRŮČEK. Sociální opora u adolescentů: rizikový nebo protektivní faktor rizikového chování v adolescenci? 2005.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Sociální opora u adolescentů: rizikový nebo protektivní faktor rizikového chování v adolescenci?
Název česky Sociální opora u adolescentů: rizikový nebo protektivní faktor rizikového chování v adolescenci?
Název anglicky Social support in adolescence: risk or protective factor of risky behaviour in adolescence?
Autoři ŠAFÁŘOVÁ, Michaela (203 Česká republika) a Jan ŠIRŮČEK (203 Česká republika, garant).
Vydání 2005.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Audiovizuální tvorba
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/05:00013757
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky risky behaviour; social support; adolescence;
Štítky adolescence, risky behaviour, social support
Změnil Změnil: Mgr. Jan Širůček, Ph.D., učo 13410. Změněno: 30. 5. 2005 16:16.
Anotace
V průběhu adolescence vztahy s vrstevníky začínají nabývat na významu a rodina pro mladé lidi pozbývá primární důležitosti. Kvalita vztahů s vrstevníky může mít vliv na rozvoj rizikového chování: abúzus návykových látek, problémové chování ve škole, agresivita, delikvence. Prezentovaný příspěvek se zaměřuje na sociální oporu, jako na jeden z důležitých aspektů kvality vztahů s vrstevníky. V příspěvku odpovídáme na to, zda a za jakých podmínek sociální opora ze strany vrstevníků ovlivňuje míru rizikového chování v adolescenci. Respondenti ve věku od 14 do 20 let (N = 523) v rámci širšího šetření hodnotili míru rizikového chování u sebe a svých vrstevníků a uváděli míru sociální opory ze strany svých vrstevníků. Výsledky prezentované studie ukazují, že vrstevníky poskytovaná sociální opora nepůsobí pouze jako protektivní faktor, jak je často dokládáno v literatuře. V případě, že poskytovaná sociální opora přichází ze strany rizikově se chovajících vrstevníků, rizikové chování v průběhu adolescence podporuje. Výsledky mohou být aplikovány při koncipování preventivních a intervenčních programů zaměřených na snižování míry rizikového chování u adolescentů .
Anotace anglicky
We consider social support is one aspect of friendship quality. The fright from the peers negative reactions would lead the adolescent to imitate their behaviour, although it could be risky e.g. smoking, alcohol drinking, or drug using, delinquency (Prokopčáková, 2000). Simultaneously, she suggests that adolescents, who are often engaging in the risk behaviour, do not expect such a negative refusal from parents and friends as adolescents who are not engaged in this behaviour. Prokopčáková (2000) in her research acknowledges the strong influence between the adolescents behaviour and the perceived attitudes, expectations and behaviours of their peers. We assume that adolescents, who perceive peers as being the most important social support, could get into the situations where the risk behaviour would be an appreciative behaviour. In our study, we tested the presumption that high level of social support from peers who have tolerant attitudes towards risk-taking behaviours or who model involvement in risk behaviour increases the likelihood of engaging in risk behaviour during adolescence.
Návaznosti
MSM0021622406, záměrNázev: Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 02:01