ČEŠKOVÁ, Eva, Hana KUČEROVÁ, Tomáš KAŠPÁREK a Radovan PŘIKRYL. Současné možnosti ovlivnění poruchy paměti u schizofrenie. Psychiatrie, časopis pro moderní psychiatrii. Praha: Tigis, roč. 9, č. 2, s. 29-30. ISSN 1211-7579. 2005.
Originální název Současné možnosti ovlivnění poruchy paměti u schizofrenie
Název česky Současné možnosti ovlivnění poruchy paměti u schizofrenie
Název anglicky Current treatments for memory impairment in schizophrenia
Autoři ČEŠKOVÁ, Eva (203 Česká republika, garant), Hana KUČEROVÁ (203 Česká republika), Tomáš KAŠPÁREK (203 Česká republika) a Radovan PŘIKRYL (203 Česká republika).
Vydání Psychiatrie, časopis pro moderní psychiatrii, Praha, Tigis, 2005, 1211-7579.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/05:00013843
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky cognitive impairment; treatment; atypical antipsychotics; serotonin receptors; cognitives; noradrenergic enhancement; glutamatergic enhancement
Štítky atypical antipsychotics, cognitive impairment, cognitives, glutamatergic enhancement, noradrenergic enhancement, serotonin receptors, treatment
Změnil Změnila: prof. MUDr. Eva Češková, CSc., učo 726. Změněno: 28. 4. 2006 07:19.
Kognitivní dysfunkce se vyskytuje napříč různými diagnózami. Nejvíce byla zkoumána u demencí, schizofrenií a depresí. Kognitivní dysfunkce má řadu komponent, z nichž narušení paměti patří k nejvýznamnějším. Dynamika a ovlivnitelnost poruch paměti se liší. Z terapeutických možností se nabízí atypická antipsychotika(nejvíce studována u schizofrenie),zásah na některých typech serotoninových receptorů, cholinergní(nejvíce propracována u demence),noradrenergní a glutamátergní potenciace. V klinické praxi se používají další, ne zcela ověřené farmakoterapeutické přístupy např. antioxydancia, nootropika, vasodilantacia. Perspektivní se jeví tzv. "cognitive enhancers". Z nefarmakologických přístupů by mohla být nadějná rTMS. Zkoumání společných rysů a rozdílů kognitivní dysfunkce u jednotlivých poruch přispěje k poznání jejich patogeneze a lepším terapeutickým přístupům.
Anotace anglicky
Cognitive impairment is common in many neuropsychiatric illnesses but most in dementia, schizophrenia and depression. The cognitive dysfunction has several components, the memory impairment is one of the most important. In individual disorders the course and treatment responsivenness of memory impairment is different. Current treatments of cognitive impairment include atypical antipsychotics(mostly studied in schizophrenia),serotonin receptor drugs, cholinergic(especially in dementia), noradrenergic and glutamatregic drugs. In clinical practice some others, not evidence based treatments are used, for example antioxidants, nootropic, vasodilatans. The so-called cognitive enhancers seem to be promising. Out of nonpharmacological approaches the transcranial magnetic stimulation seems to be hopeful. Studying common features and differences of cognitive impairment in individual illnesses may contribute to the better undrestanding of pathogenesis and treatment.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 19. 4. 2024 23:11