J 2005

PAIN RESEARCH UPDATE FROM GENETIC POINT OF VIEW

ŠERÝ, Omar, Olga HRAZDILOVÁ, Eva MATALOVÁ and Pavel ŠEVČÍK

Basic information

Original name

PAIN RESEARCH UPDATE FROM GENETIC POINT OF VIEW

Name in Czech

Nejnovější poznatky z genetického výzkumu bolesti

Authors

ŠERÝ, Omar (203 Czech Republic, guarantor), Olga HRAZDILOVÁ (203 Czech Republic), Eva MATALOVÁ (203 Czech Republic) and Pavel ŠEVČÍK (203 Czech Republic)

Edition

Pain Practice, Oxford, UK, Blackwell Synergy, 2005, 1530-7085

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30105 Physiology

Country of publisher

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14310/05:00013922

Organization unit

Faculty of Science

Keywords in English

gene; polymorphism; pain; gene therapy; molecular biology

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 1/3/2007 17:24, prof. RNDr. Omar Šerý, Ph.D.

Abstract

V originále

Molecular biology investigates the genetic causes of many diseases. Currently, molecular biology in pain research lags behind the investigations of the molecular basis of mental disorders. A significant challenge in pain genetic research is the fact that pain involves emotional factors. Tools available for pain measurements and interindividual comparisons have been imperfect. Another problem relates to research ethics. Unlike animal studies, there is very limited ability to evoke experimental pain in a group of humans with precisely defined age, sex, medication and pain experience. Nevertheless, pain investigations at the gene level have commenced. Recent progress in molecular biology has enabled gene expression modulations in animal models using knock-out, oligo-antisense and viral vector techniques. These methods enable investigation, at molecular level, as to which of the approximate 30 thousand genes of the human genome might be involved in pain mediation, which of these are polymorphic and which polymorhisms are responsible for interindividual differences in pain perception. Recently, the genetic basis of familial hemiplegic migraine and congenital insensitivity to pain with anhidrosis have been shown. In the last six years, genetic pain research has focused on potential gene therapy for patients with chronic pain. Results of these studies are encouraging and potentially applicable to clinical practice in the near future.

In Czech

Jako mnoho komplexních biologických fenoménů, začíná být také bolest studována na úrovni genů. Vývoj molekulární biologie v posledních letech umožnil nejen klonování, mapování a sekvenování genů, ale také jejich ovlivování prostřednictvím technik knock out, oligo antisense nebo virových vektorů. Tyto metody umožňují zkoumat na molekulární úrovni, které z cca 30 až 40 tisíc genů se podílejí na zprostředkování bolesti, které z nich jsou polymorfní a které polymorfizmy jsou zodpovědné za interindividuální rozdíly ve vnímání bolesti. Velkým problémem při studiu bolesti je její emoční složka. K dalším problémům patří skutečnost, že nástroje, které by byly použitelné pro měření bolesti a její srovnávání mezi jednotlivými osobami, jsou nedostatečné. Přes tyto problémy již dnes máme k dispozici mnohé informace, které by bez metod molekulární biologie a bez experimentů na zvířatech byly jen těžce přístupné. Teprve nedávno se podařilo prokázat genetický původ familiární hemiplegické migrény a kongenitální insenzitivity bolesti s anhidrózou. V posledních šesti letech je genetický výzkum bolesti zacílen především na možnost genové terapie pacientů s chronickou bolestí. Výsledky těchto studií jsou povzbudivé a lze říci, že již v blízké budoucnosti budou použitelné v klinické praxi.

Links

MSM0021620806, plan (intention)
Name: Molekulární biologie a patologie buňky za normy a u vybraných klinicky závažných patologických procesů
NM7146, research and development project
Name: Genetický podklad vnímání akutní bolesti
Investor: Ministry of Health of the CR, Genetic base of acute pain perception