NĚMCOVÁ, Eva and Pavel LÍZAL. Genetická determinace délky vegetativní fáze u modelové rostliny Arabidopsis thaliana. (Genetic determination of the vegetative phase length in plant model Arabidopsis thaliana.). Biologické listy. Praha: Ústav molekulární genetiky AV ČR, 2005, vol. 70, No 4, p. 311-329. ISSN 0366-0486.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Genetická determinace délky vegetativní fáze u modelové rostliny Arabidopsis thaliana.
Name in Czech Genetická determinace délky vegetativní fáze u modelové rostliny Arabidopsis thaliana.
Name (in English) Genetic determination of the vegetative phase length in plant model Arabidopsis thaliana.
Authors NĚMCOVÁ, Eva (203 Czech Republic) and Pavel LÍZAL (203 Czech Republic, guarantor).
Edition Biologické listy, Praha, Ústav molekulární genetiky AV ČR, 2005, 0366-0486.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study Genetics and molecular biology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14310/05:00014134
Organization unit Faculty of Science
Keywords in English Arabidopsis; late-flowering; vegatative phase
Tags Arabidopsis, late-flowering, vegatative phase
Changed by Changed by: RNDr. Pavel Lízal, Ph.D., učo 2538. Changed: 26/1/2006 12:01.
Abstract
Rostliny procházejí v životním cyklu několika odlišnými fázemi růstu a vývoje, jako je klíčení, vegetativní růst, kvetení, oplození, vývoj embrya a zrání semen. Kvetení může být rozděleno do dalších postupných procesů: genetickou determinaci kvetení, vyvolání kvetení, organogenezi a vývoj květu. V těchto procesech je nejdůležitější fází determinace kvetení. V jejím průběhu sice ještě nedochází k viditelným změnám, ale mnoho se jich uskutečňuje na úrovni fyziologické, biochemické a genetické. Tyto změny jsou nezbytné pro správné načasování přechodu z fáze vegetativní do generativní fáze vývoje. Tento přechod je podmíněn jak geneticky, tak i faktory vnějšího prostředí. Jeho načasování, může být experimentálně ovlivněno. Bylo zjištěno, že rostliny reagují např. na délku dne (fotoperiodu), jiné potřebují k vykvetení nízkou teplotu (vernalizaci). S cílem poznání uvedených jevů bylo uskutečněno mnoho pokusů u Arabidopsis thaliana (Koornneef et al. 1998) nebo se zástupci rodu Pisum (Weller et al. 1997). Byly získány nové fenotypy rostlin, které umožnily charakterizovat pět hlavních regulačních drah indukce kvetení: dráha fotoperiodická, giberelinová (Wilson et al. 1992; Blazquez et al. 1998), autonomní, vernalizační (Koorneef et al. 1998) a metylační (Lízal a Relichová 2001). Postupně byly identifikovány geny, které mejí klíčovou úlohu při indukci kvetení prostřednictvím uvedených drah. Tento článek se pokouší o přehledný výčet doposud známých genů, které jsou součástí těchto regulačních drah, včetně popisu jejich velmi bohatých vzájemných interakcí, které ve svém konečném důsledku vedou k úspěšnému vykvetení rostliny v různých podmínkách.
Abstract (in English)
Flowering is controlled by environmental conditions and developmental regulation. The complexity of this regulation is created by an intricate network of signaling pathways. Studies in Arabidopsis have led to the indentification of components within individual signaling pathways that affect flowering, and to their position within molecular hierarchies. Futhermore, distinct signaling pathways are known to converge on the activation of the same flowering-time genes. Understanding how these pathways are integrated is a prerequisite for understanding why similar environmental or endogenous cues elicit opposit flowering responses in different plants. In this paper we summarize the current progress made in the analysis of the complex multigenic control of flowering in Arabidopsis.
Links
MSM0021622415, plan (intention)Name: Molekulární podstata buněčných a tkáňových regulací
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Molecular basis of cell and tissue regulations
PrintDisplayed: 24/6/2024 17:51