ŽÍTEK, Vladimír. Dopady investičních pobídek na regionální trh práce. In Aktuálne problémy rozvoja vidieka SR. Nitra: Slovenská akademia pôdohospodárskych vied. s. 93-100. ISBN 80-89162-17-7. 2005.
Originální název Dopady investičních pobídek na regionální trh práce
Název česky Dopady investičních pobídek na regionální trh práce
Název anglicky Impacts of the investment incentives on the regional labour market
Autoři ŽÍTEK, Vladimír (203 Česká republika, garant).
Vydání Nitra, Aktuálne problémy rozvoja vidieka SR, od s. 93-100, 8 s. 2005.
Nakladatel Slovenská akademia pôdohospodárskych vied
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Slovensko
Kód RIV RIV/00216224:14560/05:00014278
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 80-89162-17-7
Klíčová slova anglicky Investment incentives; employment; unemployment; program impacts; evaluation
Štítky Employment, evaluation, investment incentives, program impacts, Unemployment
Změnil Změnil: doc. Ing. Vladimír Žítek, Ph.D., učo 8819. Změněno: 6. 6. 2006 15:36.
Investiční pobídky jsou v Evropě považovány za jeden ze standardních nástrojů fiskální politiky státu. Tento příspěvek si neklade za cíl hodnotit samotnou existenci investičních pobídek. Pozornost je zaměřena na oblast, která s nimi bývá nejčastěji spojována, a tou je trh práce. Provedená analýza prokázala faktickou neúčinnost vlivu investičních pobídek na nezaměstnanost, což bylo možné očekávat. Ovlivnění zaměstnanosti se zčásti potvrdilo, zjevně však souvisí s určitým počtem vytvářených míst. Odmítnout pobídku z důvodu neprokázaného pozitivního vlivu na zaměstnanost je však možné označit za účelové.
Anotace anglicky
Investment incentives are in Europe considered as one of standard fiscal policy instruments. The goal of this article isnt to evaluate investment incentives realisation. Attention is paid to sphere of evaluators interest that is labour market. Analysis proved ineffectiveness of investment incentives on unemployment that was expected. Influence on employment was particularly confirmed but it too depends on the certain number of created jobs. To refuse incentive due to unsubstantiated influence on regional labour market is unsuitable.
Návaznosti
1M0524, projekt VaVNázev: Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky
VytisknoutZobrazeno: 19. 4. 2024 02:57