HLOUŠKOVÁ, Lenka. Inovační potenciál jako předpoklad rozvoje kultury škol (Příklad otevřenosti škol vůči okolí) (Innovative potential as a prerequisite of school culture development (an example of school openness towards external environment).). Studia Paedagogica, Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity. Brno: Masarykova univerzita, 2005, vol. 2005, U10, p. 67-79. ISSN 1211-6971.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Inovační potenciál jako předpoklad rozvoje kultury škol (Příklad otevřenosti škol vůči okolí)
Name (in English) Innovative potential as a prerequisite of school culture development (an example of school openness towards external environment).
Authors HLOUŠKOVÁ, Lenka (203 Czech Republic, guarantor).
Edition Studia Paedagogica, Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity, Brno, Masarykova univerzita, 2005, 1211-6971.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/05:00013318
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English school culture; school openness towards external environment;
Tags school culture
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Lenka Hloušková, Ph.D., učo 6906. Changed: 26/3/2010 17:13.
Abstract
Klíčovou otázkou přísvěvku je otázka: kde a jak silný inovační potenciál pro rozvoj kultury škol se skrývá v otevřenosti škol vůči okolí. Inovační potenciál je interpretován na základě obsahové analýzy volných odpovědí ředitelů základních škol o otevřenosti škol vůči okolí. Otevřenost škol se projevuje v činnostech, jako je prezentace školy, úsilí o sociální soudržnost mezi školou a okolím, ve spolupráci školy se subjekty okolí. Otevřenost škol podporuje práce se zdroji a dosahování hodnot na základě principů ve vztahu ke komunikaci a spolupráci O prezentaci škol (o tzv. informační otevřenosti) můžeme říci, že podléhá sebeobnovujícímu se inovačnímu procesu bez výrazné tendence ředitelů škol něco měnit. V případě vztahové otevřenosti (kategorie úsilí o sociální soudržnost, spolupráce školy se subjekty okolí) ředitelé vyjadřují silnou tendenci měnit zejména spolupráci školy se subjekty okolí. Silný inovační potenciál najdeme v i případě hodnot a principů, kde ředitelé vyjadřují tendenci posílit míru otevřenosti ve vzájemných vztazích školy a okolí a posílit motivaci k otevřenosti u aktérů z okolí.
Abstract (in English)
This contribution endeavours to answer the question how, and how strongly, the innovative potential of schools open to their environment can influence school culture. To interpret the innovative potential, the contents analysis of headteachersuncensored comments about the openness of their schools was used. Such openness is demonstrated through activities like the presentation of the school, the efforts to maintain the cohesiveness between the school and its environment, the cooperation with the surrounding subjects, and so on; while the work with resources and the achievement of values based on principles of communication and cooperation is what supports such openness. The presentation of the school seems to undergo a self-renewing innovational process but headteachers apparently lack in their efforts to chance things. As for the relational openness, headteachers tend to have a considerable impart upon the cooperation with the surrounding subjects. The innovational potential is strong in values and principles too, with teachers aspiring to extend openness towards other milieu and strengthen the external stakeholdersmotivation.
Links
GA406/01/1078, research and development projectName: Kultura české školy a strategie jejího rozvoje
Investor: Czech Science Foundation, The Culture of Czech School and Strategies for its Development
PrintDisplayed: 14/6/2024 03:35