ČEŠKOVÁ, Eva, Hana KUČEROVÁ, Radovan PŘIKRYL and Tomáš KAŠPÁREK. Účinky antipsychotik na kognici (Effects of antipsychotics on cognition). Psychiatrie. Praha: Tigis, 2006, vol. 10, No 1, p. 24. ISSN 1211-7579.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Účinky antipsychotik na kognici
Name in Czech Účinky antipsychotik na kognici
Name (in English) Effects of antipsychotics on cognition
Authors ČEŠKOVÁ, Eva (203 Czech Republic, guarantor), Hana KUČEROVÁ (203 Czech Republic), Radovan PŘIKRYL (203 Czech Republic) and Tomáš KAŠPÁREK (203 Czech Republic).
Edition Psychiatrie, Praha, Tigis, 2006, 1211-7579.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30000 3. Medical and Health Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/06:00018852
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords in English cognition; effects of antipsychotics
Tags cognition, effects of antipsychotics
Changed by Changed by: prof. MUDr. Eva Češková, CSc., učo 726. Changed: 27/4/2006 10:24.
Abstract
Možnosti farmakologického ovlivnění kognitivního deficitu u schizofrenie lze rozdělit do dvou skupin - na antipsychotika, hlavně atypická, na přídatnou léčbu. Přídatná léčba vychazí z předpokladu, že aktivita příslušných neurotransmiterů je v některých oblastech nedostačující a jejich augmentace přispěje ke zmírnění kognitivní dysfunkce.K možným mechanismům účinku atypických antipsychotik patří hlavně zvýšené uvolňování dopaminu a acetylcholinu v prefrontálním kortexu a hipokampu.K dalším mechanismům může patřit parciální agonismus D2 receptorů(u aripiprazolu a bufeprinoxu),ev.i agonismus 5HT1 receptorů a modulace glutamátového systému. Při vzájemném srovnání atypických AP bylo pozorováno zlepšení v širokém spektru kognitivních domén,signifikantní rozdíly mezi jednotlivými atypickými AP byly zaznamenány v ovlivnění pozornosti a verbální fluence. Při první manifestaci psychózy může dojít k výraznému zhoršení kognitivní dysfunkce, z druhé strany u spolupracujících reaktorů na léčbu lze tento deficit zmírnit. Na velkém souboru nemocných s první epizodou schizofrenie jsme zjistili, že po roce došlo v průměru ke zlepšení kognice, nikoliv však k návratu k normě.Tyto výsledky byly markantnější u podskupiny nemocných, kteří dobře reagovali v akutní léčbě na risperidon a brali tento lék i po jednom roce. Získané údaje naznačují důležitost atypických AP a zajištění compliance u schizofrenníchnemocných v iniciální fázi onemocnění.
Abstract (in English)
Cognitive dysfunction is found in many neuropsychiatric disorders. Most studies were performed in patients with schizophrenia. The most available pharmacotherapeutic possibilities are atypical antipsychotics and adjunctive treatment, which can further augment the effect of atypicals. In comparison with typicals, atypical antipsychotics improve cognitive dysfunction more. In our study we confirmed the existence of cognitive deficit in patients with first episode schizophrenia. During the long- term treatment in compliant patients the cognitive dysfunction improved, but did not reach the normal level.
Links
NR7990, research and development projectName: Ověření a posouzení dynamiky profilu kognitivních funkcí u nemocných s depresivní a schizofrenní poruchou.
Investor: Ministry of Health of the CR
PrintDisplayed: 27/4/2024 19:40