KAŠPÁREK, Tomáš, Radovan PŘIKRYL, Hana KUČEROVÁ, Daniel SCHWARZ, Eva ČEŠKOVÁ a Petr KRUPA. Hodnocení velikosti hipokampu u schizofrenie - zkušenosti z brněnské kliniky. Česká a slovenská Psychiatrie. roč. 102, č. 2, s. 73-79. ISSN 1212-0383. 2006.
Originální název Hodnocení velikosti hipokampu u schizofrenie - zkušenosti z brněnské kliniky
Název česky Hodnocení velikosti hipokampu u schizofrenie - zkušenosti z brněnské kliniky
Název anglicky Hippocampal volume assessment in schizophrenia - experience from the department of psychiatry in Brno
Autoři KAŠPÁREK, Tomáš (203 Česká republika, garant), Radovan PŘIKRYL (203 Česká republika), Hana KUČEROVÁ (203 Česká republika), Daniel SCHWARZ (203 Česká republika), Eva ČEŠKOVÁ (203 Česká republika) a Petr KRUPA (203 Česká republika).
Vydání Česká a slovenská Psychiatrie, 2006, 1212-0383.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/06:00016832
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky volumetry; memory; hippocampus; schizophrenia
Štítky hippocampus, memory, schizophrenia, volumetry
Změnil Změnil: prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D., učo 54879. Změněno: 15. 5. 2006 16:27.
Schizofrenie je spojená s redukcí objemu hipokampu, zjišťovanou pomocí MR volumetrie. Klinické souvislosti nejsou jednoznačné, stejně jako souvislost s kognitivními funkcemi. Důvodem mohou být problémy metodiky. V Brně byly provedeny tři studie korelující velikost hipokampu s paměťovými funkcemi u pacientů s první epizodou schizofrenie. Přestože byla postupně zlepšována metodika jak testování paměti, tak měření velikosti hipokampu, ani v jedné studii nebyl nalezen vztah mezi sledovanými parametry. Těmito výsledky se řadí mezi několik dalších negativních studií a mohou odrážet specifika pacientů s první epizodou schizofrenia a limitace volumetrie.
Anotace anglicky
Hippocampal reduction as assessed with MRI volumetry is present in schizophrenia. The clinical relationships are not clear, as well as its relations to cognitive functions. The reason for such inconsistency may lay in the methodology. we present the results of our studies of hippocampal volume and memory dysfunction in the first episode schizophrenia men. Although the sensitivity and validity of the methodology increased, we found no sicignificant relations between memory and hippocampal volume. Similar results were published in the literature and might reflect specific features of the first episode schizophrenia and the methodology of volumetry.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
NR7990, projekt VaVNázev: Ověření a posouzení dynamiky profilu kognitivních funkcí u nemocných s depresivní a schizofrenní poruchou.
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ověření a posouzení dynamiky profilu kognitivních funkcí u nemocných s depresivní a schizofrenní poruchou
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 10:14