NOVOTNÝ, Karel, Michaela GALIOVÁ, Tomáš VACULOVIČ, Vítězslav OTRUBA a Viktor KANICKÝ. The use laser induced breakdown spectrometry in the depth profile analyses of zinc coated steel. Online. In 8-th European Workshop on Laser Ablation in Elemental Analysis. 2006, [citováno 2024-04-23]
Originální název The use laser induced breakdown spectrometry in the depth profile analyses of zinc coated steel
Název česky Použití spektrometrie laserem buzeného plazmatu pro analýzu hloubkových profilů pozinkovaných plechů
Autoři NOVOTNÝ, Karel (203 Česká republika), Michaela GALIOVÁ (203 Česká republika), Tomáš VACULOVIČ (203 Česká republika), Vítězslav OTRUBA (203 Česká republika, garant) a Viktor KANICKÝ (203 Česká republika)
Vydání 8-th European Workshop on Laser Ablation in Elemental Analysis, 2006.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Švýcarsko
Kód RIV RIV/00216224:14310/06:00017080
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky laser ablation; LIBS; depth profiling; zinc coated steel
Štítky Depth profiling, laser ablation, LIBS, zinc coated steel
Změnil Změnila: Mgr. Michaela Vašinová Galiová, Ph.D., učo 64008. Změněno: 8. 4. 2010 10:48.
In this study we report on experiments devoted to the depth profile analysis of zinc coated steel samples using LIBS (Laser Induced Breakdown Spectroscopy) technique. The dependence of zinc and iron emission in three ablation atmospheres (air, argon, helium) was measured using the fundamental wavelength (1064 nm) of the Nd:YAG laser. The highest possible depth resolution was achieved by optimizing the experimental parameters, such as the delay time, focusing conditions, energy delivered to the sample and choice of buffer gases. The highest depth resolution obtained was several micrometers in helium atmosphere.
Anotace česky
Příspěvek je věnován analýze hloubkového profilu pozinkovaných plechů s využitím spektrometrie laserem buzeného plazmatu. Emise záření zinku a železa při ablaci Nd:YAG laserem o základní vlnové délce (1064 nm)byla sledována ve třech různých atmosférách (vzduch, argon, helium). Nejlepšího hloubkového rozlišení bylo dosaženo po optimalizaci parametrů jako čas zpoždění měření, zaostření laseru, energie laseru a okolní atmosféry. Nejlepšího rozlišení několika mikrometrů bylo dosaženo v atmosféře helia.
Návaznosti
MSM0021622411, záměrNázev: Studium a aplikace plazmochemických reakcí v neizotermickém nízkoteplotním plazmatu a jeho interakcí s povrchem pevných látek
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Studium a aplikace plazmochemických reakcí v neizotermickém nízkoteplotním plazmatu a jeho interakcí s povrchem pevných látek
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 18:59