Detailed Information on Publication Record
2006
ELEVACE OXIDATIVNÍHO STRESU U PACIENTŮ SE SPINOCELULÁRNÍM KARCINOMEM HLAVY A KRKU
SALZMAN, Richard, Rom KOSTŘICA, Lukáš PÁCAL, Kateřina KAŇKOVÁ, Josef TOMANDL et. al.Basic information
Original name
ELEVACE OXIDATIVNÍHO STRESU U PACIENTŮ SE SPINOCELULÁRNÍM KARCINOMEM HLAVY A KRKU
Name in Czech
ELEVACE OXIDATIVNÍHO STRESU U PACIENTŮ SE SPINOCELULÁRNÍM KARCINOMEM HLAVY A KRKU
Name (in English)
Elevation of oxidative stress in head and neck squamous cell carcinoma
Authors
SALZMAN, Richard, Rom KOSTŘICA, Lukáš PÁCAL, Kateřina KAŇKOVÁ, Josef TOMANDL, Zuzana HORÁKOVÁ, Jan ROTTENBERG and Iva ZICHOVÁ
Edition
Brno, Sbroník abstrakt, XXX. Brněnské onkologické dny, p. 299-300, 320 pp. 2006
Publisher
Dataprint Brno
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Stať ve sborníku
Field of Study
30200 3.2 Clinical medicine
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Organization unit
Faculty of Medicine
ISBN
80-86793-06-0
Keywords in English
oxidative stress; HNSCC; reactive oxygen species; malondialdehyde; GPx; SOD
Změněno: 15/2/2009 18:21, doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D.
V originále
Úvod: Studiu role volných kyslíkových radikálů (VR) v karcinogeneze je v posledních letech věnována značná pozornost. VR jsou vysoce reaktivní molekuly s jedním nebo více volnými elektrony, díky kterým se chovají velice nestabilně a reagují se všemi makromolekulami ve smyslu poškození jejich struktury a funkce vytržením elektronu. Mezi VR zařazujeme superoxidové aniony, hydroxylové radikály, hydrogen peroxid, singletový kyslík, atd. Mutace řetězce DNA způsobené VR jsou časté i v zdravých lidských buňkách. Všeobecný konsenzus předpokládá, že buňka dlouhodobě vystavená zvýšené oxidativní zátěži má větší tendenci k malignímu zvratu. Cíl: Stanovit parametry oxidativního stresu u skupiny onkologických pacientů a srovnat je s kontrolní skupinou neonkologických pacientů. Výsledky: Naměřili jsme vyšší průměrné množství TNF (2.50 vs. 2.29 ng/L) a MDA (2.27 vs. 2.20 nmol/g bílkovin) u onkologických pacientů. Průměr aktivit SOD v erytrocytech byl ve sledovaném souboru pacientů s nádory nižší (19.70 vs. 21.28 U/mL, p=0,01. Průměrné množství GPx3 v plazmě (32.42 vs. 27.05 mg/mL) bylo vyšší v onkologické skupině. Průměr aktivit GPx1 v erytrocytech (112.0 vs. 92.3 U/g Hb) a GPx1 v alveolárních makrofázích (29.78 vs. 12.0 U/g bílkovin) byl vyšší u nádorových pacientů. Závěr: Vyšší plazmatické hladiny TNF a MDA bez adekvátního kompenzatorního zvýšení množství nebo aktivity AOE v plazmě u onkologických pacientů nás opravňují předpokládat v souladu s pracemi Athara, Arikana, Drehera a jiných, že oxidativní stres hraje významnou roli i v karcinogeneze spinocelulárního karcinomu hlavy a krku. Pokles aktivity AOE 1. stupně (SOD) se současně zvýšenou aktivitou AOE 2. stupně (GPx) popsal i Subapriya v souboru spinaliomů dutiny ústní a vede ke kumulaci superoxidových anionů, potažmo ke zvýšené oxidativní zátěži. Nízký počet pacientů v kontrolní skupině nás nutí přistupovat k výsledkům opatrně, proto předkládáme jen předběžné výsledky. Na tuto pilotní studii plánujeme navázat výzkumem, kde bychom zkoumali na větším souboru pacientů se spinocelulárními karcinomy hlavy a krku vztah mezi jednotlivými variantami genetických polymorfizmů pro antioxidativní enzymy, aktivitou a množstvím exprimovaných antioxidativních enzymů a onkologickou charakteristikou.
In English
Much focus is paid on a role of oxidative stress in cancerogenesis. The aim of aour study was to evaluate parameters of oxidative stress in a group of patients with HNSCC and compare these results with a control group of healthy patients Our study revealed higher amount of TNF, MDA in oncological patients. Consistently, superoxid dismutase activity in red blood cells was decreased in patients with malignancies of head and neck. In conclusion, increased levels of MDA and TNF without compensatory elevation of amount or activity of antioxidative enzymes in patients with HNSCC entitles us to presume that oxidative stress plays an important role in cancerogenesis of HNSCC. Subapriya came to similiar results.The project is supported by grant 10/IINR/7996-3 from IGA of The Czech Ministry of Health.
Links
NR7996, research and development project |
|