ŘÍHA, Zdeněk. Electronic passports. In EurOpen XXIX. konference - sborník příspěvků. první. Plzeň: EurOpen.CZ, 2006, p. 5-14. ISBN 80-86583-11-2.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Electronic passports
Name in Czech Elektronické pasy
Authors ŘÍHA, Zdeněk (203 Czech Republic, guarantor).
Edition první. Plzeň, EurOpen XXIX. konference - sborník příspěvků, p. 5-14, 10 pp. 2006.
Publisher EurOpen.CZ
Other information
Original language English
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 10201 Computer sciences, information science, bioinformatics
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Sborník konference
RIV identification code RIV/00216224:14330/06:00028944
Organization unit Faculty of Informatics
ISBN 80-86583-11-2
Keywords in English eletronic passports; biometrics; digital signatures; basic access control
Tags basic access control, biometrics, digital signatures, eletronic passports
Changed by Changed by: Ing. Mgr. et Mgr. Zdeněk Říha, Ph.D., učo 2514. Changed: 29/3/2010 16:24.
Abstract
The main potential advantage of electronic (or biometric) passports is increased security. This will only be effective in longer term as it will take some time to equip borders with the necessary verification technology. Moreover it is expected that counterfeiters will focus on older passports whose validity has not been restricted by the introduction of electronic passports and on passports of countries which have not yet introduced electronic passports. It is also probable that it will not be possible to verify every person crossing the border biometrically, but only in random (or otherwise selected) cases/flights etc. In any case electronic passports make counterfeiting more difficult and biometric passports also make the misuse of lost/stolen passports more difficult, which is good news not only for governmental institutions, but also for every passport holder.
Abstract (in Czech)
Elektronický pas vypadá na pohled stejně jako pas klasický - neelektronický, rozdíl je však v tom, že v elektronickém pase je umístěn bezkontaktní čip, který obsahuje údaje o držiteli pasu a vydávající instituci. Technickou specifikaci pasů má na starost Organizace pro civilní letectví (ICAO), která vydala standardy v této oblasti. ICAO zatím nestanovila povinnost začít vydávat elektronické pasy a nechává toto rozhodnutí na vydávajících státech. Situaci v Evropské unii však upravila Evropská komise, která rozhodla, že nejpozději od 28. srpna 2006 musí státy EU začít vydávat elektronické pasy. Elektronické pasy jsou tedy realitou i v České republice. Hlavním důvodem zavedení elektronických pasů je jejich vyšší bezpečnost. Integrita dat uložených v čipu je chráněna digitálním podpisem, proti kopiím dat se lze bránit aktivní autentizací a pro ověření, zda pas opravdu patří jeho současnému držiteli, jsou v pase uložena biometrická data (nejprve pouze fotografie, což není nijak revoluční, ale později to budou také otisky prstů).
Links
GA102/06/0711, research and development projectName: Kryptografické generátory náhodných a pseudonáhodných čísel
Investor: Czech Science Foundation, Cryptographic random and pseudo-random number generators
PrintDisplayed: 11/10/2024 07:27