LUŽNÝ, Dušan. Sakralizace zdraví a detradicionalizace náboženství (Sacralization of Health and Detraditionalization of Religions). In Náboženství a tělo. 1st ed. Brno - Praha: Masarykova univerzita - Malvern, 2006, p. 177-184. ISBN 80-210-4115-3.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Sakralizace zdraví a detradicionalizace náboženství
Name in Czech Sakralizace zdraví a detradicionalizace náboženství
Name (in English) Sacralization of Health and Detraditionalization of Religions
Authors LUŽNÝ, Dušan (203 Czech Republic, guarantor).
Edition 1. vyd. Brno - Praha, Náboženství a tělo, p. 177-184, 8 pp. 2006.
Publisher Masarykova univerzita - Malvern
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/06:00015944
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 80-210-4115-3
Keywords in English detraditionalization of Religions; health; yoga; New Age
Tags detraditionalization of Religions, health, New Age, yoga
Tags Reviewed
Changed by Changed by: prof. PhDr. Dušan Lužný, Dr., učo 492. Changed: 15/6/2007 17:57.
Abstract
Buďte šťastní, buďte zdraví, tak zní jedno z hesel dneška. Individuální štěstí a zdraví (tělesné, psychické i duchovní) se během posledních desetiletí staly hodnotami, ze kterých vychází řada sociálních hnutí, včetně hnutí náboženských. Není divu, protože ideály štěstí i zdraví (byť různě vykládány) byly vždy součástí různých náboženských systémů. Oproti minulosti však tyto ideály nabývají dnes jiných významů - především se snížila jejich sociální a kosmická rovina a naopak na byla posílena rovina ryze individuální. Náboženství vždy nabízelo silný integrativní náboj a bylo často prvkem, který spojoval jedince se životem širšího společenství, ať již to bylo společenství úzce lokální, etnické nebo široce globální až kosmické. Příslušnost k náboženství byla součástí skupinové identity a umožňovala jedinci i skupině zřetelně vůči ostatním vymezit příbuznost či cizost. Dnes je v důsledku oslabení tradice a posílení pluralizace možností jedinec stále více tlačen do nutnosti volby a tím se dále prohlubuje individualizace, jejíž důsledkem je pak také tendence interpretovat již zmíněné hodnoty štěstí a zdraví výhradně v kontextu individuální autobiografie. Ilustrativním příkladem tohoto procesu může být hnutí New Age, včetně hnutí lidských potencí, neboť právě v těchto hnutí dochází k radikální detradicionalizaci a individualizaci. Tento příspěvek se pokusí poukázat na některé konkrétní podoby detradionalizované a individualizované religiozity v České republice.
Abstract (in English)
One of the modern slogans reads: May you be happy nd healthy. Individual happeness and wellbeing (physical, mental and spiritual) became values that have inspired a number of social and religious movements during recent years. No wonder; ideals of happines and wellbeings have always been part of various religious systems. An illustrative example may be also the New Age movement, including the human potential movement, because it is in these movements that detraditionalization and individualization occur. Thos contribution shall attempt to show particular forms of detraditionalized and individualized religiosity in the Czech Republic.
Links
GA403/06/0574, research and development projectName: Detradicionalizace a individualizace náboženství v České republice a jejich sociopolitické a socioekonomické důsledky
Investor: Czech Science Foundation, Detraditionatization and Individualization of religion in the Czech Republic and their socio-political and socio-economical consequences
PrintDisplayed: 12/7/2024 14:19