PROKOP, jiří. Spiritualita umírajících pacientů (Spirituality in terminal care). první. Brno: Masarykova univerzita, 2006, 140 pp. první verze. ISBN 80-210-4131-5.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Spiritualita umírajících pacientů
Name in Czech Spiritualita umírajících pacientů
Name (in English) Spirituality in terminal care
Authors PROKOP, jiří (203 Czech Republic, guarantor).
Edition první. Brno, 140 pp. první verze, 2006.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/06:00018912
Organization unit Faculty of Medicine
ISBN 80-210-4131-5
Keywords in English spirituality; human dignity; religion; quality of life
Tags human dignity, quality of life, religion, spirituality
Changed by Changed by: Mgr. Jiří Prokop, Ph.D., učo 21938. Changed: 27/11/2006 14:51.
Abstract
pojednává o spiritualitě pacientů v terminální fázi nemoci. Tématu, kterému nebyla v České republice věnovaná patřičná pozornost. Ti, kteří pečují o umírající pacienty, by s touto problematikou měli být obeznámeni se spiritualitou, a to nejen z teoretického hlediska, ale i z hlediska praktických problémů. Metoda práce je založena rozhovorech s pacienty. Jejich výpovědi jsou podněty pro teoretické rozpracování a zpětně je teorie zasazena do praktického přístupu k pacientům. Z teoretického hlediska jsou popisovány kategorie dimenzí člověka. Důraz je kladen na vzájemnou provázanost, kriticky je hodnocen i termín „potřeba“ – z hlediska spirituální služby je redukcionistický. V kapitole o bolesti se věnuje zejména vztahu mezi bolestí a utrpením a samotného významu utrpení pro život člověka. Ve spiritualitě umírajících se objevují otázky spojené i s lidskou důstojností – zejména omezení samostatnosti člověka. Speciální otázkou ve spiritualitě je náboženský přístup. Ten je v práci popsán zejména z hlediska různých možných pojetí Boha, jak si ho člověk představuje. Poslední teoretickou částí je oblast kvality života. Práce ukazuje různé pohledy na kvalitu života, její významnost v terminální fází nemoci a propojenost se spiritualitou. Autor také ukazuje zásadní odlišnost kvality života od hodnoty života. Celá práce je završena uvedením deseti kazuistik. Ty demonstrují jednotlivé případy spirituální služby v praxi. Zdůrazňují individuálnost v přístupu, ukazují úspěchy, metody, ale i úskalí spirituální práce. V příloze disertace jsou uvedeny mnohé oficiální dokumenty, které se týkají péče o terminálně nemocné pacienty.
Abstract (in English)
The dissertation presented deals with the spirituality of the patient under terminal care. The topic has not been in the focus of concern in the Czech Republic. However, the persons caring for the dying should have a thorough knowledge of the spirituality, both as to the theoretical point of view and in terms of the practical skills. The method adopted is based on the interviews with patients. They provide impulses for the development of the theory and, vice versa, the theory is applied in the practical approach to patients. Categories of human dimensions are described from the theoretical point of view. Mutual interconnection is accented. The term of „need“ used in the context of the spiritual service is considered reductionistic. The relation between pain and suffering is analyzed in the chapter dealing with pain. The human suffering is explored in terms of its sense in the human life. The question of the human dignity also has its place in the spirituality of dying people -- especially in connection with their restricted independence. The religious belief is a special form of human spirituality. In the dissertation, it is described in perspective of various concepts of God. The theoretical part ends with the problem of quality of life (QoL). Various approaches to the QoL are presented together with its importance in terminal care and its interconnection with spirituality. The essential difference between the quality of life and the value of life is stresssed by the author. The dissertation is concluded with casuistry. Ten items illustrate individual cases of spiritual service in practice. They highlight the necessity of an individual attitude, present some successful cases, methods, but also critical points of the service. Several official documents, relevant to the topic, have been included in the Appendix.
Links
NK6005, research and development projectName: Dendritické antigen prezentující buňky v patogenezi psoriázy
PrintDisplayed: 25/4/2024 03:14