GAZDA, Jiří and Jana OTEVŘELOVÁ. Jazykovaja igra v gazetnych zagolovkach (Language Play in Newspaper Headlines). Przeglad Rusycystyczny. Katowice: Polskie towarzystwo rusycystyczne, 2006, XXVIII, 3 (115), p. 19-30. ISSN 0137-298X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Jazykovaja igra v gazetnych zagolovkach
Name in Czech Jazyková hra v novinových titulcích
Name (in English) Language Play in Newspaper Headlines
Authors GAZDA, Jiří (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Jana OTEVŘELOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Przeglad Rusycystyczny, Katowice, Polskie towarzystwo rusycystyczne, 2006, 0137-298X.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/06:00017952
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English headlines;russian language;contemporary Russian Journalistics
Tags contemporary Russian Journalistics, headlines, RIV - zkontrolováno, Russian Language
Changed by Changed by: Mgr. Oxana Čmelíková, Ph.D., učo 39877. Changed: 19/3/2011 17:01.
Abstract
Článek pojednává v obecné rovině o aktuální problematice jazykové expresivity v současné ruské publicistice, konkrétně pak o využívání prostředků jazykové hry v novinových titulcích. Jazykovou hru chápeme jako záměrný výběr takových jazykových prostředků, které mají u čtenáře vyvolat netriviální (nestereotypní) předmětně-jazykové asociace a upoutat tak jeho pozornost. Na konkrétním jazykovém materiálu získaném excerpcí elektronických mediálních zdrojů jsou ukázány nejtypičtější způsoby jazykové hry na jednotlivých úrovních jazyka.
Abstract (in English)
The article deals in general with the actual problems of language expressivity in contemporary Russian Journalistics, particularly with usage of language-play in headlines. By language-play is meant a purposeful selection of such lingual instruments which should invoke nontrivial (nonstereotypical) instrument-lingual associations by the reader and attract his attention. On particular lingual material acquired by excerption of electronic medial sources are shown most typical ways of language-play on particular language levels.
PrintDisplayed: 25/4/2024 01:11