ŘIHÁČEK, Tomáš. K povaze sluchové percepce (To the nature of auditory perception). In Kognice 2006, sborník příspěvků. Brno: Psychologický ústav AV ČR, 2006, p. 170-174. ISBN 80-86174-10-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name K povaze sluchové percepce
Name (in English) To the nature of auditory perception
Authors ŘIHÁČEK, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor).
Edition Brno, Kognice 2006, sborník příspěvků, p. 170-174, 5 pp. 2006.
Publisher Psychologický ústav AV ČR
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14230/06:00017958
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 80-86174-10-7
Keywords in English hearing; phenomenology of perception
Tags hearing, phenomenology of perception
Tags Reviewed
Changed by Changed by: prof. Mgr. Tomáš Řiháček, Ph.D., učo 21252. Changed: 31/3/2009 12:31.
Abstract
O sluchu se často uvažuje jako o druhořadém smyslu ve srovnání se zrakem. Nelze však jednoznačně říci, že by byl svou povahou méně významný nebo primitivnější než zrak. Text se zabývá podobnostmi a rozdíly mezi sluchem na jedné straně a zrakem nebo hmatem na straně druhé. Nejdříve srovnává environmentální povahu vizuálních a auditivních podnětů a všímá si specifik sluchu, týkajících se jeho propojenosti s hmatem, neustálé pohotovosti a časové vázanosti. Následuje přehled různých metaforických vlastností tradičně připisovaných sluchu a zraku. Tyto charakteristiky se ve světle antropologických studií ukazují jako kulturně vázané a podle některých autorů jsou spíše záležitostí kognitivního stylu než reálnými vlastnostmi jednotlivých smyslových modalit. Nicméně pro rozdíly mezi sluchem a zrakem existuje environmentální i tělesný podklad. Porozumění specifičnosti sluchu proto může být důležité pro pochopení vztahu člověka ke zvukovému prostředí a k prostředí obecně.
Abstract (in English)
Hearing is often thought of as a second-class sense in comparison to vision. Nevertheless, it cannot be said unequivocally to be less important. The text deals with similarities and dissimilarities between hearing and vision or touch. First, it compares the environmental nature of visual and auditory stimuli and observes some particularities of hearing, concerning its relatedness with touch, constant readiness and time-boundness. It is followed by an overview of various metaphorical attributes traditionally ascribed to hearing and vision. In the light of anthropological studies, these traditional characteristics turn out to be culturally bound, and according to some authors, they are a matter of a cognitive style rather than of real qualities of the sensory modalities. Nevertheless, there is an environmental and bodily ground for differences between hearing and vision. Understanding the specificity of hearing may be important for grasping the relationship of a human to the environment.
PrintDisplayed: 23/7/2024 16:14