CHROMKOVÁ MANEA, Beatrice Elena, Markéta MRÁZOVÁ a Ladislav RABUŠIC. Teorie založené na lidských preferencích jako možný příspěvek k vysvětlení současného reprodukčního chování. In Rodina, zaměstnání a sociální politika. 1. vyd. Brno: František Šalé – ALBERT, 2006, s. 57-79, 22 s. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. ISBN 80-7326-104-9.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Teorie založené na lidských preferencích jako možný příspěvek k vysvětlení současného reprodukčního chování
Název anglicky Theories based on human preferences as a possible explanation of the reproductive behaviour
Autoři CHROMKOVÁ MANEA, Beatrice Elena (642 Rumunsko), Markéta MRÁZOVÁ (203 Česká republika) a Ladislav RABUŠIC (203 Česká republika, garant).
Vydání 1. vyd. Brno, Rodina, zaměstnání a sociální politika, od s. 57-79, 22 s. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, 2006.
Nakladatel František Šalé – ALBERT
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/06:00016244
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 80-7326-104-9
Klíčová slova anglicky preference theory; fertility; Hakim typology
Štítky Fertility, Hakim typology, preference theory
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: prof. PhDr. Ladislav Rabušic, CSc., učo 832. Změněno: 22. 5. 2009 11:30.
Anotace
V roce 2000 přišla britská socioložka Catherine Hakimová s teorií, o níž se domnívá, že je pro vysvětlení současných trendů v plodnosti velmi užitečná. Nazvala ji preferenční teorií a v jejím rámci vytvořila typologii žen podle preferencí ve vztahu k rodině a placené práci. Na jejím základě odvodila tendenci každého typu žen mít určitý počet dětí, což by mělo umožnit predikovat reprodukční chování žen v souvislosti se sociální a rodinou politikou státu. V kontextu preferencí David Voas publikoval v roce 2003 stať, v níž představil teorii konfliktních preferencí. Teorie se přímo zabývá problematikou rozdílů v intenci a realitě počtu dětí. Voas se domnívá, že pro počet dětí v rodině jsou důležité individuální preference obou dvou manželů/partnerů a způsob, jak spolu tyto preference interagují. V této přehledové stati přinášíme informace o těchto teoriích založených na konceptu lidských preferencí a zároveň prezentujeme jejich kritiku. Považujeme je za podněty hodné pozornosti, neboť poté, až budou empiricky ověřeny v českém prostředí, by mohly obohatit naše poznání o faktorech, které podmiňují proces reprodukce a výsledný počet dětí v rodině a o souvislostech sociální a rodinné politiky s preferencí určitého počtu dětí.
Anotace anglicky
In 2000 British sociologist Catherine Hakim introduced a new theory that she believes is very useful for the explanation of fertility trends in contemporary developed societies. She named it „preference theory“. Within the framework of this new theory, the author built a typology based on women s preferences for paid work and family. She used the typology in ascribing a certain number of children for each woman that could predict women s reproductive behaviour in relation to the social and family state policy. In the same context of preferences, David Voas published an article in 2003, where he presents the theory of conflicting preferences. This theory addresses the problematic of the diffrences between the ideal and real number of children. Voas considers that individual preferences of both partners and the way these preferences interact are important determinants for the number of children a family has. This article brings both information about these theories based on the concept of human preferences and criticism. We regard them as important tools due to the fact that they could enrich our knowledge in finding the factors, which influence the reproductive process and final number of children a family has, and the impact of the social and family policy on the preference for a certain number of children, after they will be empirically attested in the Czech milieu.
Návaznosti
GA403/05/0800, projekt VaVNázev: Rodina, práce a reprodukční strategie aneb preferenční teorie v ČR
Investor: Grantová agentura ČR, Rodina, práce a reprodukční strategie aneb preferenční teorie v ČR
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 13:56