ZÍTKOVÁ, Jitka. Obraz dítěte a dětství v současných čítankách. (Presentation of childhood in contemporary readers). In Slovo a obraz v komunikaci s dětmi. Komunikace s dětmi v zrcadle času./CD/. 1st ed. Ostrava: PdF OU, 2006, p. 130-136. ISBN 80-7368-271-0.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Obraz dítěte a dětství v současných čítankách.
Name in Czech Obraz dítěte a dětství v současných čítankách
Name (in English) Presentation of childhood in contemporary readers
Authors ZÍTKOVÁ, Jitka (203 Czech Republic, guarantor).
Edition 1. vyd. Ostrava, Slovo a obraz v komunikaci s dětmi. Komunikace s dětmi v zrcadle času./CD/ p. 130-136, 7 pp. 2006.
Publisher PdF OU
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/06:00031875
Organization unit Faculty of Education
ISBN 80-7368-271-0
Keywords in English reader; primary school; childhood; realistic prose; positive approach; disquiet tone
Tags childhood, disquiet tone, positive approach, primary school, reader, realistic prose
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Jitka Zítková, Ph.D., učo 789. Changed: 29/5/2009 14:35.
Abstract
Příspěvek se formou dílčí výzkumné sondy zabývá tím, jak je v současných čítankách z nakladatelství Alter a Nová škola zastoupena realistická próza ze života dětí a prezentován obraz dětí a dětství. Příspěvek si všímá možností "vstupů" do imaginárních světů těchto textů a jejich přitažlivosti pro dětské čtenáře. Na základě dílčích analýz bylo zjištěno, že hlavní rozdíly mezi čítankami lze vyjádřit slovy zábava, pozitivní přístup, přítomnost na straně jedné (Nová škola) a znepokojivost, minulost na straně druhé (Alter).
Abstract (in English)
The paper is a partial research probe, it deals with the ways how the realistic proses from children lives are presented and how the image of childhood is given in the readers for primary school edited by Alter and Nová škola. The author deals with the possibility of "entrance" to imaginary worlds of these texts and also with their attraction for young readers. On the basis of partial analysis it is claimed that the main difference between textbooks can be expressed by words amusement, positive approach, the present on the one hand (Nová škola), and relevance, disquiet tone, the past on the other hand (Alter).
PrintDisplayed: 7/7/2024 03:41