Detailed Information on Publication Record
2007
Borders and borderlands in the process of Europeanization: the case of Teschen Silesia
GRYGAR, JakubBasic information
Original name
Borders and borderlands in the process of Europeanization: the case of Teschen Silesia
Name in Czech
Hranice a pohraničí v procesu evropeizace: případ Těšínského Slezska
Authors
GRYGAR, Jakub (203 Czech Republic, guarantor)
Edition
1. vyd. Kraków, The Borders and Limits of European Integration, p. 129-150, 21 pp. Studies in political theory and practice, 2007
Publisher
WSE im. ks. Józefa Tischnera
Other information
Language
English
Type of outcome
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Field of Study
Archaeology, anthropology, ethnology
Country of publisher
Poland
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/00216224:14230/07:00028978
Organization unit
Faculty of Social Studies
ISBN
978-83-60125-04-5
Keywords in English
borders; Europeanization; Teschen Silesia
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 20/6/2009 17:33, doc. Mgr. Jakub Grygar, Ph.D.
V originále
The text focuses on the ways in which Polish national representation in the Czech Republic has taken advantage of the European integration process in order to assert or fulfill their own expectations in relation to the national politics of the Czech Republic and Poland. On examples of promoting language policy and the Euroregion Teschen Silesia the paper describes an advocacy of a cultural politics that seems to overlap and restrict the sphere of activity of a nation-state. In both cases plays an important role concept of culture. Culture is used as an argument during recollections of the past, delimitations of the region of Teschen Silesia by the state border, and in debates on its essence; it works as a tool that differentiates people, comprises a field of confrontation for contesting social groups. Thus culture is much more a matter of power than of analysis.
In Czech
Text studuje způsoby, jimiž polská národnostní reprezentace v České republice využívá evropské integrace k posílení vlastních očekávání a požadavků ve vztahu k národnostním politikám Česka a Polska. Na příkladech jazykové politiky a Euroregionu Těšínské Slezsko text ukazuje obhajobu kulturních politik, které zdánlivě překračují a omezují oblast působení národního státu. V obou případech přitom hraje důležitou roli koncept kultury. Kulturou je zde argumentováno během vzpomínkových setkání, vymezování regionu Těšínského Slezska a v diskusích o podstatě regionu. Kultura je zde užita jako nástroj rozrůznění osob a tak vytváří prostor konfrontace soupeřících skupin. Takto je pak kultura mnohem více mocenskou záležitostí, než předmětem analýzy.
Links
GP403/07/P299, research and development project |
|