KLUSÁČEK, Dalibor, Luděk MATYSKA a Hana RUDOVÁ. Problematika plánování úloh v prostředí Gridu. In Širokopásmové sítě a jejich aplikace. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. s. 55-59. ISBN 978-80-244-1687-8. 2007.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Problematika plánování úloh v prostředí Gridu
Název anglicky Job scheduling in Grid environment
Autoři KLUSÁČEK, Dalibor (203 Česká republika, garant), Luděk MATYSKA (203 Česká republika) a Hana RUDOVÁ (203 Česká republika).
Vydání 1. vydání. Olomouc, Širokopásmové sítě a jejich aplikace, od s. 55-59, 5 s. 2007.
Nakladatel Univerzita Palackého v Olomouci
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10201 Computer sciences, information science, bioinformatics
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14330/07:00020275
Organizační jednotka Fakulta informatiky
ISBN 978-80-244-1687-8
Klíčová slova anglicky plánování; Grid; lokální prohledávání; Tabu prohledávání
Štítky GRID, lokální prohledávání, plánování, Tabu prohledávání
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Mgr. Hana Rudová, Ph.D., učo 3840. Změněno: 22. 6. 2007 08:52.
Anotace
Efektivní plánování v prostředí Gridu představuje komplexní problém, jenž v současné době není uspokojivě vyřešen. Nalezení optimálního rozvrhu, tj. přiřazení úloh v čase na dostupné zdroje představuje NP úplný problém, který je pro větší množství úloh v rozumném čase neřešitelný. Vhodným postupem je proto hledání suboptimálních řešení, kde existují rychlejší algoritmy. Produkční plánovací systémy pak představují opačný extrém, neboť zpravidla používají pouze jednoduché algoritmy založené na plánování pomocí (prioritních) front. Nasazením pokročilých plánovacích technik, jako jsou např. heuristiky pro optimalizaci globálního rozvrhu, je možné tento rozvrh významně zkvalitnit, zkrátit čas dokončení úloh a optimalizovat využití Gridu. V tomto příspěvku se věnujeme aplikací známých plánovacích heuristik založených na lokálním prohledávání a řídících pravidlech v dynamickém prostředí Gridu. Tyto heuristiky byly původně navržené pro statické prostředí, prezentujeme proto jejich modifikace, které je možné efektivně nasadit i pro tvorbu rozvrhů při dynamicky se měnícím počtu úloh a zdrojů, v prostředí s výpadky, měnící se propustností sítě a dalšími parametry typickými pro Gridové prostředí. Pro testování vlastnosti těchto plánovacích algoritmů jsme adaptovali a dále rozšiřujeme flexibilní simulační prostředí GridSim. To umožňuje modelovat typické vlastnosti úloh i gridového prostředí a studovat scénáře nasazení gridových plánovačů. V příspěvku prezentujeme simulaci plánování dynamicky přibývajících paralelních úloh na heterogenních výpočetních zdrojích, globální rozvrh je vytvářen řídícími pravidly a optimalizován pomocí Tabu prohledávání. Tímto způsobem jsme dosáhli výrazného zlepšení celkového rozvrhu a zkrácení času dokončení jednotlivých úloh.
Anotace anglicky
Effective job scheduling in the context of Grid computing introduces complex problem often solved by simplified techniques. Optimal solution is not achievable since it is a NP-complete problem. This work concentrates on the design of advanced scheduling techniques usable for Grid scheduling with better performance than frequently used queue-based techniques. Modular Grid simulator based on GridSim simulation toolkit was developed to provide a simulation environment that supports simulation of varying Grid scheduling problems. The solution is able to deal with common problems of job scheduling in Grids like heterogeneity of jobs and resources, and dynamic runtime changes such as arrival of new jobs. We implemented an experimental centralized Grid scheduler which uses standard queue-based algorithms or newly designed local search based algorithms (Tabu search) and dispatching rules for schedule generation. Interesting experimental results comparing the quality of optimization and time performance were achieved using newly developed schedule-based algorithms.
Návaznosti
GA201/07/0205, projekt VaVNázev: Dynamické aspekty rozvrhování
Investor: Grantová agentura ČR, Dynamické aspekty rozvrhování
MSM0021622419, záměrNázev: Vysoce paralelní a distribuované výpočetní systémy
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vysoce paralelní a distribuované výpočetní systémy
VytisknoutZobrazeno: 16. 4. 2024 09:44