Informační systém MU
JAHODA, Robert. Jak ovlivnily změny rodičovského příspěvku distribuční spravedlnost a ekonomické chování u českých domácností. Acta Facultatis Aerarii Publici. Banská Bystrica: Univerzita Mateja Bela, 2006, roč. 3/2006, č. 2, s. 31-40, 9 s. ISSN 1336-5797.
Originální název Jak ovlivnily změny rodičovského příspěvku distribuční spravedlnost a ekonomické chování u českých domácností
Název anglicky How were distributional aspects and economic behavior of Czech households influenced by changes of the parental benefit
Autoři JAHODA, Robert.
Vydání Acta Facultatis Aerarii Publici, Banská Bystrica, Univerzita Mateja Bela, 2006, 1336-5797.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova anglicky social security; State social subsidy; parental benefit; marginal effective tax rates
Štítky marginal effective tax rates, parental benefit, Social security, State social subsidy
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: doc. Ing. Robert Jahoda, Ph.D., učo 16912. Změněno: 2. 6. 2017 16:14.
Článek analyzuje, jak ovlivnily změny rodičovského příspěvku distribuční spravedlnost a ekonomické chování u českých domácností.
Anotace anglicky
Description and analyses of the parental benefit is the main aim of this article. Together with other benefits is parental benefit one of the main benefits, which are aimed at families with children. An important increase of parental benefit is planned from the next year. This will cause several consequences, which are discussed in the article. The most important are: impact on the public finance stability, willingness for labour market entering and impact on future health care reform and pension reform.
Zobrazeno: 4. 8. 2024 11:22