BRANDNER, Aleš. Lingvističeskij i didaktičeskij aspekty funkcional´no-grammatičeskich issledovanij. In Nomen est omen.Zeichen und An-Zeichen in den slawischen Sprachen. Festschrift für Manfred Niemeyer zum 60. Geburtstag. Greifswald: Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald, 2007. s. 70-75, 6 s. ISBN 3-86006-287-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Lingvističeskij i didaktičeskij aspekty funkcional´no-grammatičeskich issledovanij
Název česky Lingvistické a didaktické aspekty funkčně gramatického výzkumu
Název anglicky Linguistic and Didactic Features of the Functional Grammer Research
Autoři BRANDNER, Aleš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Greifswald, Nomen est omen.Zeichen und An-Zeichen in den slawischen Sprachen. Festschrift für Manfred Niemeyer zum 60. Geburtstag, od s. 70-75, 6 s. 2007.
Nakladatel Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald
Další údaje
Originální jazyk ruština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele Německo
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/07:00032090
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 3-86006-287-5
Klíčová slova anglicky functional grammar grammatical system of Russian practical textbook functional communicative aspect language system comparison Russian with Czech describe a foreign language semantic and structural function
Štítky RIV - zkontrolováno
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Oxana Čmelíková, Ph.D., učo 39877. Změněno: 19. 3. 2011 21:12.
Anotace
Avtor analizirujet primenenije principov funkcionalnoj grammatiki pri obučenii inostrannym jazykam, v slučaje russkogo jazyka pri obučenii ruskomu jazyku kak inostrannomu. Funkcionalnaja grammatika stala odnim iz rukovodstvujuščich napravlenij v sovremennom jazykoznanii. Jeje problemy analizirujet mnogočislennaja literatura. V nej otražajutsja raznyje podchody k funcionalnomu analizu jazyka. Kommunikativnoje napravlenije obučenija jazykov v prošlyje desjatiletija zastavilo issledovatelej iskat novuju, praktičeski napravlennuju grammatiku, kotoraja objasnila by, kak v reči funcionirujut jazykovyje jedinicy, počemu oni funcionirujut takim obrazom, a ne po-drugomu. Na osnovanii primenenija funkcionalno-grammatičeskich pricipov možno dlja češskich rusistov sostavit učebnik po russkoj grammatike.
Anotace česky
Autor rozebírá uplatnění principů funkční gramatiky při výuce cizích jazyků, v případě ruštiny při výuce ruštiny jako cizího jazyka. Funkční gramatika se stala jedním z vůdčích směrů současné jazykovědy. Jejími problémy se zabývá rozsáhlá literatura. V ní se odrážejí různé přístupy k funkční analýze jazyka. Komunikativní zaměření výuky jazyků v minulých desetiletích nutilo badatele hledat novou, prakticky zaměřenou gramatiku, která by vysvětlila, jak fungují v řeči jazykové jednotky a proč tak vlastně fungují. Na základě uplatnění funkčně gramatických principů lze pro potřeby českých rusistů sestavit učenici ruské gramatiky.
Anotace anglicky
The author pleads for the necessity to describe a foreign language in a functional communicative aspect from the function (communicative neads) to the form (the linguistic means of expression of an idea). This approach is preceded necessarity by a brief survey of the language system in the direction from the form to its function. Then he presents a possible ideas how a practical university textbook of ideographic Russian grammar for Czech students.
VytisknoutZobrazeno: 23. 9. 2019 22:05