MATĚJKOVÁ, Petra, Michal STROUHAL, David ŠMAJS, S. J. NORRIS a G. M. WEINSTOCK. Sequencing of Treponema pallidum ssp. pertenue Samoa D genome. In In Abstract Book: 17th European Congress of Clinical Microbiology and Infectous Diseases. INTERNATIONAL JOURNAL OF ANTIMICROBIAL AGENTS. Munich, Germany: European Congress of Clinical Microbiology and Infectous Diseases. s. 238. ISSN 0924-8579. 2007.
Originální název Sequencing of Treponema pallidum ssp. pertenue Samoa D genome.
Název česky Sekvencování genomu Treponema pallidum ssp. pertenue Samoa D.
Autoři MATĚJKOVÁ, Petra, Michal STROUHAL, David ŠMAJS, S. J. NORRIS a G. M. WEINSTOCK.
Vydání Munich, Germany, In Abstract Book: 17th European Congress of Clinical Microbiology and Infectous Diseases. INTERNATIONAL JOURNAL OF ANTIMICROBIAL AGENTS. s. 238-238, 2007.
Nakladatel European Congress of Clinical Microbiology and Infectous Diseases
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor Genetika a molekulární biologie
Stát vydavatele Česká republika
Impakt faktor Impact factor: 2.338
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000253692400750
Klíčová slova anglicky Sequencing; Treponema pallidum ssp. pertenue Samoa D
Štítky Sequencing
Změnil Změnil: prof. MUDr. David Šmajs, Ph.D., učo 1116. Změněno: 8. 4. 2010 15:08.
Although syphilis and yaws have different clinical manifestation, the pathogens are microscopically and serologically indistinguishable. Genome scale approaches (microarray hybridisations and whole genome fingerprinting, WGF) showed that there are no gene deletions and multiplications and no large indels. Relatively subtle genetic differences responsible for different pathogenesis of syphilis and yaws thus require complete genome sequence of TPE. Physical map of complete genome sequence obtained by combination of CGS and DDT of heterologous regions was confirmed by WGF. CGS together with DDT sequencing and WGF was employed to obtain complete genome sequence of TPE Samoa D strain. The unfinished complete genome sequence comprised 1 linear contig. In silico proteome analysis revealed that more than 300 proteins (out of 1039 proteins predicted in TPA Nichols strain) were affected by sequence changes. The genome sequence of yaws treponeme was used to define intersubspecies difference between TPE and TPA.
Anotace česky
Genom Treponema pallidum ssp. pertenue (byl sekvencován dvěma nezávislými technikami komparativním genomovým sekvencováním a pyrosekvencováním. Obě techniky byly porovnány.
Návaznosti
GA310/07/0321, projekt VaVNázev: Komparativní genomové sekvencování patogenních treponem a transkriptomová analýza T. pallidum ssp. pallidum
Investor: Grantová agentura ČR, Komparativní genomové sekvencování patogenních treponem a transkriptomová analýza T. pallidum ssp. pallidum
MSM0021622415, záměrNázev: Molekulární podstata buněčných a tkáňových regulací