NAVRÁTILOVÁ, Petra, Eva ČEŠKOVÁ, Radovan PŘIKRYL a Hana KUČEROVÁ. Profil a dynamika kognitivního výkonu při léčbě antidepresivy (pilotní studie). česká a slovenská psychiatrie. Praha: ČLS JEP, 2007, roč. 103, č. 4, s. 168-174. ISSN 1212-0383.
Originální název Profil a dynamika kognitivního výkonu při léčbě antidepresivy (pilotní studie)
Název česky Profil a dynamika kognitivního výkonu při léčbě antidepresivy (pilotní studie)
Název anglicky Profile and Dynamics of Cognitive Performance in Antidepressant Treatment
Autoři NAVRÁTILOVÁ, Petra, Eva ČEŠKOVÁ, Radovan PŘIKRYL a Hana KUČEROVÁ.
Vydání česká a slovenská psychiatrie, Praha, ČLS JEP, 2007, 1212-0383.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky depression; cognitive performance; cognitive deficit; dynamics of cognitive deficit; antidepressant treatment
Štítky antidepressant treatment, cognitive deficit, cognitive performance, Depression, dynamics of cognitive deficit
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: prof. MUDr. Eva Češková, CSc., učo 726. Změněno: 13. 7. 2007 13:17.
Depresivní onemocnění je čsto doprovázeno narušením kognitivních funkcí, tzv. kognitivním deficitem. Ukázalo se, že po úspěšné antidepresivní léčbě dochází k částečnému zlepšení kognitivního deficitu, nicméně i přesto zůastávají kognitivní funkce parciálně narušeny. Tato studie zjišťovala profil a dynamiku kognitivního výkonu u pacientů s depresivní poruchou. Výsledky naznačily pozitivní vliv antidepresivní léčby na kognitivní výkon. Ukázalo se rovněž, že reaktivita na léčbu může mít souvislost s dynamikou kognitivního deficitu.
Anotace anglicky
Depressive disorder is frequently associated with cognitive deficit. There was presented partial improvement of cognitive deficit fter antidepressant treatment. Certain impairment of cognitive functions outlasts. This study investigated the profile and dynamics of cognitive performance of patients with depressive disorder. The results indicated positive influence of antidepression treatment on cognitive performance. The treatment response may be associated with the dynamics of cognitive dysfunction.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
NR7990, projekt VaVNázev: Ověření a posouzení dynamiky profilu kognitivních funkcí u nemocných s depresivní a schizofrenní poruchou.
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ověření a posouzení dynamiky profilu kognitivních funkcí u nemocných s depresivní a schizofrenní poruchou
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 17:04