KOLÁČEK, Jan and Rohana J. KARUNAMUNI. On boundary correction in kernel estimation of ROC curves. Austrian Journal of Statistics. 2009, vol. 38, No 1, p. 17-32. ISSN 1026-597X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name On boundary correction in kernel estimation of ROC curves
Name in Czech Potlačení hraničních efektů při jádrových odhadech ROC křivek
Authors KOLÁČEK, Jan (203 Czech Republic, guarantor) and Rohana J. KARUNAMUNI (124 Canada).
Edition Austrian Journal of Statistics, 2009, 1026-597X.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 10101 Pure mathematics
Country of publisher Austria
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Impact factor Impact factor: 0.259 in 1999
RIV identification code RIV/00216224:14310/09:00032296
Organization unit Faculty of Science
Keywords in English kernel estimation; reflection; distribution estimation; ROC curve
Tags distribution estimation, kernel estimation, reflection, ROC curve
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Jan Koláček, Ph.D., učo 19999. Changed: 14/2/2009 19:55.
Abstract
The Receiver Operating Characteristic (ROC) curve is a statistical tool for evaluating the accuracy of diagnostics tests. The empirical ROC curve is the most commonly used non-parametric estimator for the ROC curve. To derive a smooth estimate for the ROC curve, we use a kernel smoothing method which has better statistical properties than empirical. By this process we need to estimate a distribution function. It is well known now that kernel distribution estimators are not consistent when estimating a distribution function near the boundary of its support. This problem is known as ``boundary effects". To avoid these difficulties we use the technique, which is a kind of generalized reflection method involving reflecting a transformation of the data. The proposed method generates a class of boundary corrected estimators.
Abstract (in Czech)
Analýza ROC křivek má svůj původ v teorii signálů, avšak v současné době má široké využití i v medicíně. ROC křivky se dnes hojně používají především pro vyhodnocení přesnosti a diskriminační síly diagnostických testů nebo statistických modelů. Pro získání hladkých odhadů ROC křivky se používá metoda jádrového vyhlazování. Při tomto procesu odhadujeme distribuční funkci. Je dobře známo, že při odhadování blízko (konečné) hranice definičního oboru distribuční funkce nejsou jádrové odhady konzistentní. Tento fakt je součástí tzv. "hraničních efektů", které se vyskytují při neparametrických odhadech křivek. Pro potlačení těchto efektů používáme techniku, která je jistým druhem zobecněné reflexivní metody a je založená na zrcadlení transformovaných dat.
Links
LC06024, research and development projectName: Centrum Jaroslava Hájka pro teoretickou a aplikovanou statistiku
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Jaroslav Hájek Center for Theoretical and Applied Statistics
PrintDisplayed: 15/6/2024 04:29