ZAHRADNÍKOVÁ, Lucia, Ondřej ZENDULKA, Jan JUŘICA a Eva MCCASKEY HADAŠOVÁ. POHLAVNÉ ROZDIELY METABOLICKEJ AKTIVITY CYP2D2 PO PREMEDIKÁCII BUPROPIONOM NA MODELE IZOLOVANEJ PERFUNDOVANEJ PEČENE. Online. Psychiatrie. Praha: Tigis spol. s r.o., 2007, roč. 11, č. 1, s. 36. ISSN 1212-6845. [citováno 2024-04-24]
Originální název POHLAVNÉ ROZDIELY METABOLICKEJ AKTIVITY CYP2D2 PO PREMEDIKÁCII BUPROPIONOM NA MODELE IZOLOVANEJ PERFUNDOVANEJ PEČENE
Název česky POHLAVNÉ ROZDIELY METABOLICKEJ AKTIVITY CYP2D2 PO PREMEDIKÁCII BUPROPIONOM NA MODELE IZOLOVANEJ PERFUNDOVANEJ PEČENE.
Název anglicky Gender-dependent influence of bupropion on the activity of hepatic cytochrome
Autoři ZAHRADNÍKOVÁ, Lucia, Ondřej ZENDULKA, Jan JUŘICA a Eva MCCASKEY HADAŠOVÁ
Vydání Psychiatrie, Praha, Tigis spol. s r.o. 2007, 1212-6845.
Originální jazyk slovenština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30104 Pharmacology and pharmacy
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky Cytochrome P450; bupropion; isolated perfused liver
Štítky bupropion, cytochrome P450, isolated perfused liver
Změnil Změnila: PharmDr. Lucia Zendulková Zahradníková, Ph.D., učo 169480. Změněno: 10. 9. 2007 10:36.
Jedným z najvýznamnejších enzymatických systémov podieľajúcich sa na biotransformácií liečiv je cytochrom P450 (CYP450). Jeho aktivita môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi; napr. pohlavie, vek či interakcie medzi súčastne podávanými liečivami. Cieľom práce bolo charakterizovať vplyv pohlavia na metabolickú aktivitu izoformy CYP2D2 u potkanov, ktorá je analogická humánnej izoforme CYP2D6. Ako selektívny marker sme použili dextrometorfan (DEM), ktorý je metabolizovaný na dextrorfan (DOR). Po dobu 10 dní sme zvieratá premedikovali antidepresívom bupropionom a následne sme sledovali vplyv pohlavia na metabolickú aktivitu CYP2D2. Experiment bol prevedený na modele izolovanej perfundovanej pečene potkaních samcov a samíc kmeňa Wistar. Pre pokus bola použitá modifikovaná recirkulačná aparatúra (Hugo Sachs GmGH, SRN). Koncentrácia selektívneho markera DEM v perfúznom médiu (Williamsov roztok E) bola 1.2 mg/120ml. Bupropion bol podávaný v dávke 2.2 mg/kg (i.p.). Vzorky perfuzátu pre biochemické stanovenie DEM a DOR boli odoberané v 30., 60. a 120. minúte. Stanovenie výsledkov bolo prevedené metódou HPLC. Koncentrácia DOR bola signifikantne vyššia u kontrólnej skupiny samíc len v 30 minúte. Avšak u skupiny premedikovanej bupropionom, bolo namerané množstvo metabolitu DOR v 30.,60. a 120. minúte signifikantne vyššie ako u samíc tak aj u samcov. Záverom môžme tvrdiť, že ovplyvnenie izoformy CYP2D2 u potkanov bupropionom, malo skôr indukčný efekt a metabolická aktivita u samíc bola vyššia než u samcov.
Anotace česky
Anotace anglicky
Adjustment of the dosage of a drug for an individual patient, individualisation and optimisation of therapy to prevent adverse effects, and to decrease duration as well as costs of treatment belong to the basic principles of the modern pharmacotherapy. Numerous factors are known to influence the pharmacokinetics of drugs and especially the drug metabolism in the liver. Interindividual variability in the activity of oxidative and conjugative enzymes, especially of the cytochrome P450 system, can be based on various endogenous as well as exogenous influences like gender, age, genetic factors, pathological state or interactions between the concurrently applied drugs. Such variability may result in a different pharmacological effect, adverse reactions or toxicity of administered drugs. Only scarce data are available about the gender-dependency of metabolism of individual drugs including psychotropics. Bupropion is an antidepressant of the aminoketone class, chemically unrelated to tricyclics or selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs). It is similar in structure to the stimulant cathinone, anorectic diethylpropion and to phenethylamines in general. Bupropion is both a dopamine and a norepinephrine reuptake inhibitor. The antidepressant effect of bupropion is considered to be mediated primarily by its dopaminergic and noradrenergic action. Bupropion has also been shown to act as a competitive alfa3beta4 nicotinic antagonist; the alfa3beta4-antagonism has been shown to weaning addictions in studies of other drugs such as ibogaine. This alfa3beta4-antagonism of bupropion correlates quite well with the observed effect of weaning addicts. Bupropion is metabolized in the liver. There are known at least three active metabolites: hydroxybupropion, threohydrobupropion and erythrohydrobupropion. Quite a large number of drugs show clinically significant interactions with bupropion. This may be due to interactions with drugs that are metabolized by CYP2D6 because bupropion was recently shown to inhibit CYP2D6 activity. Although bupropion is not metabolized by CYP2D6, there is a certain potential for interaction when bupropion is co-administered with other drugs metabolized by this isoenzyme. The isolated perfused liver can be used as a suitable model for studies on the activity of hepatic CYPs and biotransformation processes (1, 2). The histological microstructure, as well as the system of biochemical and physiological links is preserved. The main advantage of this method, in comparison with other methods used for measuring the CYP activity (microsomal liver fractions, hepatocytes culture, recombinant human CYPs), are conditions resembling physiological situation in the organism.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 24. 4. 2024 10:54