MANDL, Martin, Blanka OMESOVÁ POKORNÁ, Pavel BOUCHAL a Oldřich JANICZEK. Acidophilic bacteria in oxidation of iron sulfides. Is iron toxicity an environmental problem? In 4th Symposium on Biosorption and Bioremediation. 2007. ISBN 978-80-7080-025-6.
Originální název Acidophilic bacteria in oxidation of iron sulfides. Is iron toxicity an environmental problem?
Název česky Acidofilní bakterie v oxidaci sulfidů železa. Je toxicita železa ekologický probém?
Autoři MANDL, Martin, Blanka OMESOVÁ POKORNÁ, Pavel BOUCHAL a Oldřich JANICZEK.
Vydání 4th Symposium on Biosorption and Bioremediation, 2007.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-7080-025-6
Klíčová slova anglicky acidophilic bacteria; iron toxicity; sulfur-oxidizing bacteria; sulfide
Štítky acidophilic bacteria, iron toxicity, sulfide, sulfur-oxidizing bacteria
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: doc. Ing. Martin Mandl, CSc., učo 1408. Změněno: 29. 4. 2011 12:01.
Acidithiobacillus ferrooxidans was used to study elemental sulfur oxidation. Together with metal sulfide biooxidation in abandoned mines and sulfide wastes, it results in environmental contamination by sulfuric acid and toxic metals. Only the toxic effect of iron was differentiated from the effects of sulfuric acid and ionic strength. A higher toxic effect seems to be due to iron precipitates which are formed in dependence on the pH and can interfere with other living processes in plants. This non-specific iron effect might be the primary toxicity factor in less acidic environments.
Anotace česky
Toxicita železa uvolněného biooxidací sulfudů železa je studována a diskutována z hlediska ekotoxikologických dopadů
Návaznosti
MSM0021622413, záměrNázev: Proteiny v metabolismu a při interakci organismů s prostředím