ŘEZNÍK, Tomáš and Milan KONEČNÝ. Ontologies in Risk Management. In XXIII International Cartographic Conference Abstract of Papers. Moskva: Roskartografia, 2007, p. 1-11.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Ontologies in Risk Management
Name in Czech Ontologie v krizovém žízení
Authors ŘEZNÍK, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor) and Milan KONEČNÝ (203 Czech Republic).
Edition Moskva, XXIII International Cartographic Conference Abstract of Papers, p. 1-11, 2007.
Publisher Roskartografia
Other information
Original language English
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study Earth magnetism, geodesy, geography
Country of publisher Russian Federation
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14310/07:00022973
Organization unit Faculty of Science
Keywords in English semnatic heterogeneity; ontology representation; geographic ontology; ontology design
Tags geographic ontology, ontology design, ontology representation, semnatic heterogeneity
Tags International impact
Changed by Changed by: prof. RNDr. Tomáš Řezník, Ph.D., učo 52529. Changed: 30/11/2007 14:33.
Abstract
The problem of syntactic heterogeneity among geographic datasets emerged as a result of native data formats and the development of monolithic and proprietary systems. Although SDIs provide the basis for syntactic interoperability the usability of information that is created in one context has often limited use in other contexts. One important reason for this is semantic heterogeneity. This problem could be solved using ontologies and their implementation in the context of cartographic visualization. The first step is to identify and analyze existing problems caused by semantic heterogeneity in several risk management use cases. Based on results of this analysis, the project focuses on developing methods for overcoming these problems during service discovery, composition and execution. The viability of the developed approaches will be illustrated by prototypically implemented web services for intelligent search and semantic translation and by applying them to the use cases. This paper describes the basis of the context cartographic visualization and also ontologies with focus on geographic ontologies. There is a need for explicit specification of ontology that supports understanding, sharing and exchange between different users and databases. The basic requirement is the possibility of ontology formulation in other languages. A key aim in geographic ontology is the development of a search engine that displays some intelligence in the interpretation of geographical terminology. The assumption is that people may wish to find information about something that relates to somewhere. It is also proposed that ontology should be used to assist in a process of metadata extraction whereby the geographical context of resources is determined for the purpose of search engine indexing as well as providing the potential to annotate a resource to improve its future geographical visibility. One aspect of generalization concerns the semantic level of detail. In general it can be assumed that people are interested in information at different levels of semantic detail. In order to be really useful and beneficial, the ontology should therefore be able to encode geographic data at multiple levels of semantic generalization. This research has been supported by funding from Project No. MSM0021622418 called Dynamic geovisualization in risk management.
Abstract (in Czech)
Problém syntaktické heterogenity v rámci geografických datových sad vznikl jako výsledek původních datových formátů a současného vývoje proprietárních systémů. Ačkoli prostorové datové infrastruktury poskytují základ pro syntaktickou interoperabilitu, můžeme i tak konstatovat, že využitelnost informace vytvořené v jednom kontextu je velmi obtížně využitelná pro jiné kontexty. Důvodem je absence sémantické interoperability. Tento problém je možné řešit ontologiemi a jejich následnou implementací v kontextové kartografické vizualizaci. Prvním krokem v tomto směru je identifikace a analýza existujících problémů způsobených absencí sémantické interoperability v několika případových studiích krizového řízení. Na základě výsledků této analýzy se projekt musí zaměřit na vytváření metod, které by umožnily překonání těchto nedostatků. Životaschopnost vytvářených přístupů bude ověřena na implementačních prototypech webových služeb pro inteligentní vyhledávání a sémantický překlad. Tento příspěvek také popisuje základy kontextové kartografické vizualizace a ontologií - s důrazem na geografické ontologie. Je nutné vytvořit explicitní specifikaci ontologií podporující porozumění, sdílení a výměnu informací mezi uživateli a databázemi. Základním požadavkem přitom zůstává možnost vyjádřit ontologie v jiných jazycích. Základním cílem geografické ontologie je vytvoření vyhledávacího stroje, který je schopen zobrazit interpretaci geografické terminologie. Předpokládá se, že lidé si přejí nalézt informace vztažené k určitému místu. Rovněž se předpokládá, že ontologie mohou pomoci v procesech extrahování metadat pro geografický kontext zdrojů, indexování vyhledávacích strojů a poskytování potenciálu k popisu zdroje. To vše by mělo vést k zlepšení geografické informace. Tento příspěvek je financován z projektu č. MSM0021622418 nazvaného Dynamická geovizualizace v krizovém řízení.
Links
MSM0021622418, plan (intention)Name: DYNAMICKÁ GEOVIZUALIZACE V KRIZOVÉM MANAGEMENTU
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Dynamic Geovisualisation in Crises Management
PrintDisplayed: 22/8/2024 01:57