Detailed Information on Publication Record
2007
Aorto-intestinální píštěl - závažná komplikace chirurgie aorty a pánevních tepen
ŠILHART, Zdeněk, Jiří NIČOVSKÝ, Ivo HANKE and Iva ZAVŘELOVÁBasic information
Original name
Aorto-intestinální píštěl - závažná komplikace chirurgie aorty a pánevních tepen
Name in Czech
Aorto-intestinální píštěl - závažná komplikace chirurgie aorty a pánevních tepen
Name (in English)
Aortointestinal Fistula - A Serious Complication of Surgery on Aortic and Pelvic Arteries
Authors
ŠILHART, Zdeněk, Jiří NIČOVSKÝ, Ivo HANKE and Iva ZAVŘELOVÁ
Edition
Rozhledy v chirurgii, Praha, ČLS, 2007, 0035-9351
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
30200 3.2 Clinical medicine
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Organization unit
Faculty of Medicine
Keywords in English
aortoenteral fistula; abdominal aortic aneurysm; aortobifemoral bypass; axilobifemoral bypass; primary and secondary fistula
Tags
Změněno: 2/4/2010 09:13, Hana Půčková
V originále
Aorto-enterální fistula (AEF) je vzácnou, ale závažnou komplikací v cévní chirurgii. Může vyskytnout jako píštěl primární nebo jak píštěl sekundární. Hlavním projevem tohoto stavu je krvácení do gastrointestinálního traktu (GIT), které se podle své intenzity může projevovat různě (anemie, melena, hemateméza. Autoři popisují případy tří pacientů, u kterých se projevila AEF. Ve všech případech byly přítomny známky masivního krvácení do GIT s rychle se rozvíjejícím hemoragickým šokem. Jedenkrát se jednalo o píštěl primární, ve dvou případech o píštěl sekundární.Perioperační mortalita byla 66%. V článku je diskutován způsob operačního řešení a důraz je kladen na časnou diagnózu a prevenci vzniku této komplikace.
In English
Aortoenteral fistula (AEF) is a rare, but a serious complication in the vascular surgery. It may occur as a primary or a secondary fistula. The principal sign of the condition is bleeding from the gastrointestinal tract (GIT), which, depending on its severity, may present with various symproms (anemia, melena, hematemesis). The authors describe three cases of patients who experienced AEF. In all the cases, signs of masive GIT bleeding were present with a rapid development of hemorrhagic shock. In a single case, the primary fistula was concerned, in two cases the fistula was secondary. The perioperative mortality rate reached 66%. The surgical management approach is discussed in the article and early diagnosis and prevention of the complication is emphasized.