VIDLÁKOVÁ, Jitka. The Pupil Voice in the Context of the Czech School Reform. Education-line [on-line]. Leeds: University of Leeds, 2007, p. 1-13.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name The Pupil Voice in the Context of the Czech School Reform
Name in Czech Hlas žáků v kontextu reformy české školy
Authors VIDLÁKOVÁ, Jitka.
Edition Education-line [on-line], Leeds, University of Leeds, 2007.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English pupil voice, curricular reform, pupil involvement, primary school
Changed by Changed by: Mgr. Jitka Vidláková, Ph.D., učo 40185. Changed: 4/12/2007 16:13.
Abstract
The objective of this paper is outlining those changes and incentives which the current curricular reform presents - those which should benefit the pupil voice. The paper also presents the results of a study carried out at a primary school situated in the city of Brno. In an interview, the principal and teachers were asked to comment on how they feel the new conditions have influenced their pedagogical work and what role the pupil voice should have in it. The aim of the study is mainly to investigate how respondents perceive the conditions and the room for pupil autonomy and their active involvement to processes of teaching and learning. Are schools interested in involving pupils to these processes? Are schools prepared to listen to the pupil voice and to work with it?
Abstract (in Czech)
Záměrem příspěvku je nastínit, jaké změny a podněty přináší právě probíhající kurikulární reforma ve prospěch hlasu žáků. Součástí textu je i prezentace výsledku dílčího šetření provedeného na jedné základní škole ve městě Brně. Zde bylo prostřednictvím rozhovoru zjišťováno, jak ředitel školy a učitelé vnímají státem nově nastavené podmínky pro pedagogickou práci učitelů a jakou roli v této reformě má mít hlas žáků. Cílem šetření bylo zejména zjistit, jak respondenti vnímají podmínky a prostor pro autonomii žáka a jeho aktivní zapojení do procesu vyučování a učení, tj. od jeho plánování přes realizaci až po hodnocení. Mají školy zájem zapojovat žáky do těchto procesů? Jsou školy připraveny naslouchat hlasům žáků a pracovat s nimi?
PrintDisplayed: 23/9/2024 14:10