ZÍTKA, Ondřej, Dalibor HÚSKA, Soňa KŘÍŽKOVÁ, Vojtěch ADAM, Libuše TRNKOVÁ, Aleš HORNA, Jaromír HUBÁLEK a René KIZEK. An investigation of glutathione-platinum (II) interactions by means of the flow injection analysis using glassy carbon electrode. Sensors. roč. 7, č. 7, s. 1256-1270. ISSN 1424-8220. doi:10.3390/s7071256. 2007.
Originální název An investigation of glutathione-platinum (II) interactions by means of the flow injection analysis using glassy carbon electrode
Název česky Zkoumání interakce glutathionu s dvojmocnou platinou pomocí průtokové injekční analýzy se skelnou uhlíkovou elektrodou
Autoři ZÍTKA, Ondřej (203 Česká republika), Dalibor HÚSKA (203 Česká republika), Soňa KŘÍŽKOVÁ (203 Česká republika), Vojtěch ADAM (203 Česká republika), Libuše TRNKOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí), Aleš HORNA (203 Česká republika), Jaromír HUBÁLEK (203 Česká republika) a René KIZEK (203 Česká republika).
Vydání Sensors, 2007, 1424-8220.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10405 Electrochemistry
Stát vydavatele Švýcarsko
Impakt faktor Impact factor: 1.573
Kód RIV RIV/00216224:14310/07:00050877
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.3390/s7071256
UT WoS 000248319500014
Klíčová slova anglicky Glutathion; cisplatinum; spectrometry; electrochemistry
Štítky cisplatinum, electrochemistry, Glutathion, rivok, Spectrometry, ZR
Změnil Změnila: Ing. Zdeňka Rašková, učo 140529. Změněno: 10. 4. 2012 09:54.
Despite very intensive research in the synthesising of new cytostatics, cisplatin is still one of the most commonly used anticancer drugs. Therefore, an investigation of interactions of cisplatin with different biologically important amino acids, peptides and proteins is very topical. In the present paper, we utilized flow injection analysis coupled with electrochemical detection to study and characterize the behaviour of various forms of glutathione (reduced glutathione -- GSH, oxidized glutathione -- GSSG and S-nitroso glutathione -- GSNO). The optimized conditions were as follows: mobile phase consisted of acetate buffer (pH 3) with a flow rate of 1 mL min-1. Based on results obtained we chose 850 mV as the optimal potential for detection of GSH and 1,100 mV as the optimal potential for detection of GSSG and GSNO. The detection limits of GSH, GSSG and GSNO were 100 pg mL-1, 50 ng mL-1 and 300 pg mL-1, respectively. Further, the optimized technique was used for investigation of interactions between cisplatin and GSH. We were able to observe the interaction between GSH and cisplatin via decrease in the signal corresponding to glutathione. Moreover, we evaluated the formation of the complex by spectrometry. The spectrometric results obtained were in good agreement with electrochemical ones.
Anotace česky
Navzdory velice intenzivnímu výzkumu v oblasti syntézy nových cytostatik, je cisplatina stále jedna z nejběžněji užívaných protirakoviných léčiv. Proto je stále aktuální zkoumání interakce cisplatiny s různými biogicky důležitými aminokyselinami, peptidy a proteiny. V této práci byla využita průtoková injekční analýza s elektrochemickou detekcí pro studium a popis chování různých forem glutathionu (redukovaný glutathione --GSH, oxidovaný glutathion --GSSG a S-nitroso glutathion -- GSNO). Optimalizované podmínky byli: mobilní fáze acetátový pufr (pH 3) s průtokem 1 mL min-1. Na základě obdržených výsledků jsme vybrali 850 mV jako optimální potenciál pro detekci GSH a 1,100 mV jako optimální potenciá pro detekci GSSG a GSNO. Detekční limit GSH, GSSG a GSNO byl 100 pg mL-1, 50 ng mL-1 and 300 pg mL-1. Navíc jsme optimalizovali techniku použitou pro zkoumání interakcí mezi cisplatinou a GSH. Interakce mezi GSH a cisplatinou jsme schopni sledovat pomocí vzrůstajícího signálu korespondujícího s glutathionem. Dále jsme zhodnotili utváření komplexu spektrometrií. Spektrometrické výsledky byli obdrženy v souladu s elektrochemickými.
Návaznosti
MSM0021622412, záměrNázev: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni
VytisknoutZobrazeno: 19. 4. 2024 07:55