GREGEROVÁ, Miroslava and Martin HLOŽEK. Mikropetrografické rozbory sídlištní keramiky z Kostelce na Hané (Micropetrographic analyses of settlement ceramics from Kostelec na Hané). In Archeologie barbarů 2006, Sborník příspěvků z II. protohistorické konference, Archeologické výzkumy v jižních Čechách - Supplementum 3. 2007th ed. České Budějovice: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2007, p. 441-448. ISBN 978-80-86260-74-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Mikropetrografické rozbory sídlištní keramiky z Kostelce na Hané
Name (in English) Micropetrographic analyses of settlement ceramics from Kostelec na Hané
Authors GREGEROVÁ, Miroslava (203 Czech Republic, guarantor) and Martin HLOŽEK (203 Czech Republic).
Edition 2007. vyd. České Budějovice, Archeologie barbarů 2006, Sborník příspěvků z II. protohistorické konference, Archeologické výzkumy v jižních Čechách - Supplementum 3, p. 441-448, 8 pp. 2007.
Publisher Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study Archaeology, anthropology, ethnology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/07:00023187
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-86260-74-7
Keywords in English Archaeometry; micropetrographic analyses; pottery; technology
Tags Archaeometry, micropetrographic analyses, pottery, technology
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Martin Hložek, Ph.D., učo 10001. Changed: 3/1/2008 15:08.
Abstract
Mikropetrografické analýze bylo podrobeno 21 artefaktů sídlištní keramiky z Kostelce na Hané. Na základě makroskopického byla keramika vytříděna do několika skupin. Z každé vyčleněné skupiny bylo vybráno několik typických keramických vzorků, které byly hodnoceny mikroskopicky, zcela nezávisle na vytvořených skupinách. Sídliště v Kostelci na Hané je navíc perspektivní i pro možné a navazující srovnání analýz keramiky z blízkého žárového pohřebiště. Tato lokalita nám poskytuje jedinečnou možnost studovat germánskou sídlištní i funerální keramiku na poměrně malém prostoru, kde lze předpokládat těžbu keramických surovin ze stejných zdrojů a dovoluje tak charakterizovat shody a rozdíly v technologii výroby keramiky. V souboru bylo identifikován několik keramických surovin. Lze mezi nimi rozlišit spraše, cihlářské jíly, vápnité jíly a drcené jílové až prachové břidlice (nebo jejich eluvium). Keramika skupiny V. obsahuje úlomky hornin typické pro snosovou z oblasti Hrubého Jeseníku. Zodpovědět otázku, zda je tato skupina keramiky importována na sídliště v Kostelci na Hané, je velmi obtížné bez podrobného geologického průzkumu. Používané plastické suroviny v keramických souborech vzájemně prolínají a nebylo vypozorováno preferování žádné z používaných surovin. Teploty výpalu byly přizpůsobovány podle typu použité suroviny. Zjištěné technologické parametry nás vedou k formulování předpokladu, že analyzovaná keramická produkce není výsledkem práce specializované skupiny obyvatel sídliště. To ale nic nemění na faktu, že technologie výroby keramiky vyskytující se na této lokalitě byla již perfektně zvládnuta.
Abstract (in English)
Micropetrographic analyses of 21 artefacts of mostly Germanic settlement ceramics from Kostelec na Hané were done. Based on the micropetrographic analyses, the ceramic samples were divided into several groups. From each group, a few typical samples were chosen and microscopically evaluated independently on the created groups. A few ceramic raw materials were identified there. Loesses (group III, VI), brick clays (group II), calcareous clays (group IV, V), and crushed clay to silty shales or their weathering residues (group I). Samples from group V contain rock fragments typical for the region of Hrubý Jeseník. Answering the question if this group of ceramics was imported to the settlement in Kostelec na Hané is very complicated without a detailed geological survey. Many of the used plastic raw materials are common for the ceraimics sets; preference of any of them was not observed. Burning temperatures were adjusted to the type of raw material. Identified technological parameters lead us to an assumption that the analysed ceramic samples were not produced by a specialised group of inhabitants of the Germanic settlement. However, the technology of ceramics production occuring in this site was perfecly controlled.
Links
MSM0021622427, plan (intention)Name: Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku. Archeologický terénní a teoretický výzkum, využití přírodních věd, metodologie a informatika, ochrana kulturního dědictví
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR
PrintDisplayed: 11/7/2024 05:25