ZAHRADNÍKOVÁ, Lucia, Ondřej ZENDULKA, Jan JUŘICA a Eva MCCASKEY HADAŠOVÁ. THE INFLUENCE OF METHANANDAMIDE AND SEX ON THE ACTIVITY OF CYTOCHROME P 450 AS A PREDICTIVE FACTOR OF XENOBIOTICS TOXICITY. Chemické listy. 2007, roč. 101, č. 14, s. 298-300. ISSN 0009-2770.
Originální název THE INFLUENCE OF METHANANDAMIDE AND SEX ON THE ACTIVITY OF CYTOCHROME P 450 AS A PREDICTIVE FACTOR OF XENOBIOTICS TOXICITY
Název česky VPLYV METANANDAMIDU NA AKTIVITU CYTOCHRÓMU P450 AKO PREDIKČNÉHO FAKTORU TOXICITY XENOBIOTÍK V ZÁVISTLOSTI OD POHLAVIA
Autoři ZAHRADNÍKOVÁ, Lucia (703 Slovensko, garant), Ondřej ZENDULKA (203 Česká republika), Jan JUŘICA (203 Česká republika) a Eva MCCASKEY HADAŠOVÁ (203 Česká republika).
Vydání Chemické listy, 2007, 0009-2770.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30104 Pharmacology and pharmacy
Stát vydavatele Česká republika
Impakt faktor Impact factor: 0.683
Kód RIV RIV/00216224:14110/07:00023389
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky (R)-(+)-Methanandamide/ cytochrome P 450/ isolated perfused rat liver/ sex difference
Změnil Změnila: PharmDr. Lucia Zendulková Zahradníková, Ph.D., učo 169480. Změněno: 16. 1. 2008 14:50.
The primary active constituent of the hemp plant Cannabis sativa is 9-tetrahydrocannabinol (THC)1. Anandamide, an endogenous ligand for brain cannabinoid CB1 receptor, produces many behavioural effects similar to those of THC. (R)-(+)-methanandamide (MET) is a synthetic long-lasting arachidonylethanolamide (anandamide) analogue. The enzymatic system of cytochrome P450 (CYP450) is part of phase I of enzymatic biotransformation. Interindividual variability of activity of oxidative and conjugating enzymes, especially the system of CYP450, can be based on many exogenous as well as endogenous influences e.g. sex, age or genetic factors. The aim of this work was to investigate the effect of repeated administration of (MET) on rat liver CYP2D2 isoenzyme using dextromethorphan (DEM) as a specific marker4. We have also studied the role of sex on the activity of CYP2D2 isoenzyme. The activity of CYP2D2 differed due to pretreatment with methanandamide. In our experiments the influence of this compound on rat CYP2D2 was inhibitive and metabolic activity of studied isoenzyme CYP2D2 in male and female rats was significantly higher in the control group than in (MET). The levels of metabolite DOR in the pre-treated R-MG groups of rats were lower than in controls of both sexes.
Anotace česky
Endogénny kanabinoidný systém a možnosti ovplyvnenia jeho funkcií sú v súčasnej dobe intenzívne študované v súvislosti s možným použitím v rôznych patologických stavoch a hlavne v psychiatrických indikáciách. Metanadamid je syntetický agonista CB1 receptorov, ktoré sú lokalizované hlavne v mozgu. Významná časť liečiv zo skupiny psychofarmák je metabolizovaná enzymatickým systémom cytochrómu P 450 (CYP450) v pečeni. Medzi faktory ovplyvňujúce aktivitu CYP450 patrí napr. vek, pohlavie alebo patofyziologický stav. Cieľom práce je zistiť vplyv metanandamidu na aktivitu pečeňovej izoformy CYP2D2 v závislosti na pohlaví na modeli izolovanej perfundovanej pečene u potkanov kmeňa Wistar. Ako selektívny marker pečeňovej izoformy CYP2D2 sme použili dextrometorfan (DEM), ktorý je metabolizovaný na špecifický metabolit dextrorfan (DOR). Koncentrácia DEM v perfúznom médiu (Williamsov roztok E) bola 1.2 mg/120ml. Metanandamid bol podávaný v dávke 1 mg/kg i.p. po dobu 7 dní. Vzorky perfuzátu pre biochemické stanovenie DEM a jeho metabolitov boli odoberané v 30, 60 a 120 minúte. Koncentrácie DEM a DOR sme stanovili pomocou HPLC. V kontrolnej skupine bola koncentrácia selektívneho markera DEM počas celej perfúzie signifikatne vyššia u samíc a koncentrácia špecifického metabolitu DOR bola signifikantne vyššia u samíc v 30 minúte.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 06:01