HODER, Tomáš, Martin ŠÍRA, Kirill Vadimov KOZLOV a Hans-Erich WAGNER. Investigation of the coplanar barrier discharge in synthetic air at atmospheric pressure by cross-correlation spectroscopy. Journal of Physics D: Applied Physics. Bristol, England: IOP Publishing Ltd., 2008, roč. 41, č. 3, s. 035212-35220. ISSN 0022-3727.
Originální název Investigation of the coplanar barrier discharge in synthetic air at atmospheric pressure by cross-correlation spectroscopy
Název česky Diagnostika koplanárního bariérového výboje v syntetickém vzduchu za atmosferického tlaku pomocí cross-correlation spektroskopie
Autoři HODER, Tomáš (203 Česká republika, garant), Martin ŠÍRA (203 Česká republika), Kirill Vadimov KOZLOV (643 Rusko) a Hans-Erich WAGNER (276 Německo).
Vydání Journal of Physics D: Applied Physics, Bristol, England, IOP Publishing Ltd. 2008, 0022-3727.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10305 Fluids and plasma physics
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
Impakt faktor Impact factor: 2.104
Kód RIV RIV/00216224:14310/08:00024142
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
UT WoS 000253177800035
Klíčová slova anglicky coplanar barrier discharge; cross-correlation spectroscopy; atmospheric pressure
Štítky atmospheric pressure, coplanar barrier discharge, cross-correlation spectroscopy
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: doc. Mgr. Tomáš Hoder, Ph.D., učo 41142. Změněno: 5. 2. 2009 17:21.
The barrier discharge in the coplanar arrangement operating in a single-filament mode was studied spectroscopically. The evolution of the discharge luminosity was measured by the technique of cross-correlation spectroscopy. The 1D-spatially and temporally resolved luminosities of the first negative (at 391.5nm) and the second positive (at 337.1nm) system of molecular nitrogen were recorded using the above mentioned technique. A cathode-directed ionizing wave was clearly seen on the plot for radiation intensity at 337.1nm. In addition to this, also observed was a wave of the enhanced electric field propagating over the anode. In this paper, the propagation of these waves is described and their velocities are determined. The discharge evolution is divided into three phases - the Townsend phase, the phase of the ionizing waves propagation and the extinction phase. Since the above mentioned luminosity distributions could be interpreted approximately as the electric field (for 391.5nm) and the electron density (for 337.1nm) distribution, the qualitative description of the discharge is made accordingly. All these parameters are compared with similar measurements of the volume discharge. Apart from this, an attempt to determine the reduced electric field is made according to the kinetic model.
Anotace česky
Koplanární bariérový výboj hořící v jednofilamentním modu byl studován spektroskopicky. Průběhy emisivit výboje byly měřeny technikou cross-correlation spektroskopie. Prostorově (jednodimenzionální) a časově rozlišený signál na vlnových délkách 391.5nm a 337.1nm byl zaznamenán výšeuvedenou technikou. Katodová ionizační vlna je dobře patrna ze záznamu na vlnové délce 337.1nm. Byla také pozorována další vlna zvýšeného elektrického pole nad anodou. V této práci jsou tyto vlny a jejich rychlosti popsány. Průběh výboje je rozdělen na tři fáze - Townsendovská, fáze propagace ionizačních vln a závěrečná fáze dohasínání. Na základě záznamů emisivit uvedených vlnových délek je výboj kvalitativně popsán a jeho parametry srovnány s výbojem objemovým. Kromě toho je prezentován pokus o určení elektrického pole podle odpovídajícího kinetického modelu.
Návaznosti
GD202/03/H162, projekt VaVNázev: Pokročilé směry ve fyzice a chemii plazmatu
Investor: Grantová agentura ČR, Pokročilé směry ve fyzice a chemii plazmatu
KAN101630651, projekt VaVNázev: Tvorba nano-vrstev a nano-povlaků na textiliích s využitím plazmových povrchových úprav za atmosférického tlaku