PAVLINCOVÁ, Helena. Klasické jazyky a vysokoškolská výuka filozofie (Classical Languages and Academic Philosophy Teaching). In Vyučovanie filozofie: problémy, inovácie, diskusie v rámci krajín V4. Bratislava: Univerzita Komenského v Bratislavě, 2006, p. 26-31. ISBN 80-223-2203-2.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Klasické jazyky a vysokoškolská výuka filozofie
Name (in English) Classical Languages and Academic Philosophy Teaching
Authors PAVLINCOVÁ, Helena (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Bratislava, Vyučovanie filozofie: problémy, inovácie, diskusie v rámci krajín V4, p. 26-31, 6 pp. 2006.
Publisher Univerzita Komenského v Bratislavě
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/06:00029048
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 80-223-2203-2
Keywords in English International Content Innovation of Philosophy Teaching ; the Visegrad Countries
Tags the Visegrad Countries
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Mgr. Zdeňka Jastrzembská, Ph.D., učo 11408. Changed: 16/3/2012 13:49.
Abstract
Studium dějin české filosofie v letech mezi dvěma světovými válkami ukazuje, že filosofové považovali za svou povinnost vyjadřovat se též k připravované reformě střední školy, kterou na jedné straně přijímali jako výzvu k novému promýšlení výuky filosofie, na druhé straně v rozporu s návrhem zvedali svůj hlas proti rušení klasických jazyků. Proti návrhu na rušení výuky klasických jazyků na středních školách v období mezi válkami bylo vzneseno mnoho námitek. Význam latiny a řečtiny pro vývoj myšlení zdůrazňovali literární historik Arne Novák a právní teoretik František Weyr, zatímco matematik, filosof a estetik Otakar Zich zdůvodňoval důležitost řečtiny na střední škole jednak argumenty estetickými, jednak jejím významem pro filosofii. Filosof a etik J. B. Kozák navrhoval, aby vysokoškolští studenti povinně absolvovali úvod do latinské a řecké terminologie a dbali na osvojení znalosti světových jazyků.
Abstract (in English)
The study of History of Czech Philosophy in the period between World Wars shows, philosophers always felt necessary to comment on the forthcoming school reform. On one hand they understood the reform as an appeal to new reconsideration of Philosophy teaching; on the other hand they disagreed with the suggestions to eliminate the studies of classical languages. The importance of Latin and Greek for development of reasoning was emphasized by Arne Novák and by František Weyr, whilst Otakar Zich justified the importance of Greek in secondary education by esthetical arguments and by its importance for Philosophy. J. B. Kozák suggested an obligatory introduction to Latin and Greek terminology for university students, as well as the importance of the learning of foreign languages.
Links
GA401/04/2036, research and development projectName: Česká filozofie 1939-1945
Investor: Czech Science Foundation, Czech philosophy 1939-1945
PrintDisplayed: 19/9/2024 14:50