MANDL, Martin, Blanka OMESOVÁ POKORNÁ, Pavel BOUCHAL a Oldřich JANICZEK. Acidofilní sirné a železité bakterie v ekologii sulfidů. In XII. Setkání biochemiků a molekulárních biologů. 2008. ISBN 978-80-210-4526-2.
Originální název Acidofilní sirné a železité bakterie v ekologii sulfidů.
Název anglicky Acidophilic sulfur- and iron-oxidizing bacteria in sulfide ecology.
Autoři MANDL, Martin, Blanka OMESOVÁ POKORNÁ, Pavel BOUCHAL a Oldřich JANICZEK.
Vydání XII. Setkání biochemiků a molekulárních biologů, 2008.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-210-4526-2
Klíčová slova anglicky Acidophilic bacteria; iron toxicity; sulfur oxidation
Štítky acidophilic bacteria, iron toxicity, sulfur oxidation
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: doc. Ing. Martin Mandl, CSc., učo 1408. Změněno: 27. 4. 2011 17:00.
Biooxidace síry za použití bakterie Acidithiobacillus ferrooxidans vykazuje vysokou variabilitu kinetických konstant i při aplikaci jediného bakteriálního kmene (CCM 4253, GenBank č. EF465493). To znemožňuje jednoduchou předpověď rychlosti tvorby kyseliny sírové. Proměnlivá korelace mezi obsahem ATP v buňkách a rychlostí růstu a oxidace síry svědčí pro výskyt různých metabolických stavů. Proteom buněk A. ferrooxidans rostoucích na síře a železe(II) byl významně ovlivněn růstovým substrátem. Pro určení fytotoxicity železa(III) byly vytvořeny podmínky pro odlišení účinku kyseliny sírové a iontové síly. Při srovnání EC50 s literaturou byly naše hodnoty, odpovídající specifickému účinku železa, řádově vyšší. Sraženiny železa se vážou na povrch rostlin a mohou interferovat s jejich metabolickými procesy. Tento nespecifický účinek železa se jeví jako primární faktor toxicity uplatňující se v méně kyselých podmínkách.
Anotace anglicky
Sulfur biooxidation and iron toxicity related to metabolic activity of sulfur-oxidizing bacteria were stuided.
Návaznosti
GA525/08/0697, projekt VaVNázev: Aktivita acidofilních bakterií oxidujících síru za aerobních a anaerobních podmínek
Investor: Grantová agentura ČR, Aktivita acidofilních bakterií oxidujících síru za aerobních a anaerobních podmínek
MSM0021622413, záměrNázev: Proteiny v metabolismu a při interakci organismů s prostředím