CHALUPA, Ales. Roman Emperors: Gods, Men, Something Between Or An Unnecessary Dilemma? Religio: Revue pro religionistiku. 2007, vol. 15, No 2, p. 256-270. ISSN 1210-3640.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Roman Emperors: Gods, Men, Something Between Or An Unnecessary Dilemma?
Name in Czech Římští císařové: Bohové, lidé, něco mezi tím anebo zbytečné dilema?
Authors CHALUPA, Ales (203 Czech Republic, guarantor).
Edition Religio: Revue pro religionistiku, 2007, 1210-3640.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/07:00033287
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English Roman imperial cult; definition of divinity; ontological divinity; relative divinity
Tags definition of divinity, ontological divinity, relative divinity, Roman imperial cult
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Aleš Chalupa, Ph.D., učo 39781. Changed: 6/9/2009 22:31.
Abstract
For a very long time the contentious question of the divinity of Roman emperors has exercised its negative influence on the study of the Roman imperial cult. The majority of scholars is inclined to think that Roman emperors either (1) were mere men and their cult was an expression of political honors or (2) they were regarded as persons closely related with gods but never entirely assimilated to them, even though they sometimes let themselves to be depicted with divine attributes and tried to use this kinship politically. Rather than running into often problematic discussions about the divine status of Roman emperors it will be more rewarding to concentrate on a more thoroughgoing study of ritual elements of the Roman imperial cult and an analysis of roles and meanings this religious phenomenon could play and fulfill during the Roman Empire.
Abstract (in Czech)
Otázka božství římských císařů po dlouho dobu negativně ovlivňuje studium římského císařského kultu. Většina badatelů se kloní ke dvěma následujícím závěrům: (1) římští císařové byli pouzí lidé a jejich kult lze spíše než za náboženský fenomén pokládat za systém výměny politických poct; (2) římští císařové byli vnímáni jako bytosti těšící se mimořádné přízni bohů, nebyli však s nimi totožní, a to i přes to, že se někdy nechávali zobrazovat s božskými atributy a snažili se toto příbuzenství využít politicky. Spíše než zabývat se mnohdy problematickou diskuzí o ontologickém nebo relativním božství římských císařů bude nutné zaměřit se na důslednější studium kultické stránky římského císařského kultu a na analýzu rolí a významů, které mohl v Římské říši hrát a naplňovat.
PrintDisplayed: 15/5/2024 09:06