D 2007

Žák a učitel v zrcadle verbálních kontaktů

ONDRÁŠKOVÁ, Karla

Basic information

Original name

Žák a učitel v zrcadle verbálních kontaktů

Name in Czech

Žák a učitel v zrcadle verbálních kontaktů

Name (in English)

Pupils and Teachers in Reflexion of Verbal Contacts

Authors

ONDRÁŠKOVÁ, Karla (203 Czech Republic, guarantor)

Edition

1. vyd. Olomouc, MLČOCH, M. - HOMOLOVÁ, K. (eds.) Tradiční a netradiční metody a formy práce ve výuce českého jazyka na základní škole, p. 154-158, 5 pp. 2007

Publisher

Hanex

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

60200 6.2 Languages and Literature

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14410/07:00033325

Organization unit

Faculty of Education

ISBN

80-85783-72-X

Keywords in English

friendship and authority - interpersonal function of language - dialogue - discussion.

Tags

Reviewed
Změněno: 26/2/2010 16:56, PhDr. Ivana Kolářová, CSc.

Abstract

V originále

Přátelská atmosféra mezi žáky a učiteli je možná a také žádoucí. V kontaktech žáků s učiteli je třeba zachovávat určitý odstup, distanci, učitel musí mít autoritu. Přátelství a autorita se ve škole realizují především prostřednictvím jazyka. Interpersonální funkce jazyka, potřeba navazovat kontakt s jinými osobami je od prvních měsíců života hybnou silou osvojování si jazyka a spolu jazykem myšlení a poznávání . V období školní docházky není vždy potřeba jazykového kontaktu žáků s okolím zcela uspokojována. V příspěvku se postupně věnujeme skutečnostem podmiňujícím přátelství žáků a učitelů z hlediska lingvistického. Za nejlepší možnost projevu opravdového přátelství považujeme rozhovor. Vyšší formou rozhovoru je diskuse jako společné hledání pravdy.

In English

A friendly atmosphere between students and teachers is posible and also desirable. In the contacts between students and teachers it is necessary to adhere particular distance, the teacher has to have some authority. Friendship and authority are mostly realized by means of the of the language at school. The interpersonal function of the language and the need of arranging contacts with other people is the motive power acquiring the language since the first months of the human life , and together it is the language of cognitation and cognition. During the school attendance the need of the lingual contact between the students and the surroundings is not allways fully satisfied. In the report we progresively attemp to the fact that undermined the friendship between students and teachers from the linguistic aspect. We consider the dialogue to be the best manifestation of the real friendship, The higher form of the dialogue is the discussion as a common searching for the truth.