Detailed Information on Publication Record
2008
Mapping European Ideoscapes: Examining newspaper debates on the EU Constitution in seven European countries
MIHELJ, Sabina, John DOWNEY, Thomas KÖNIG and Václav ŠTĚTKABasic information
Original name
Mapping European Ideoscapes: Examining newspaper debates on the EU Constitution in seven European countries
Name in Czech
Mapování evropských ideokrajin: analýza novinových diskusí o Evropské ústavě v sedmi evropských zemích
Authors
MIHELJ, Sabina (705 Slovenia), John DOWNEY (826 United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), Thomas KÖNIG (276 Germany) and Václav ŠTĚTKA (203 Czech Republic, guarantor)
Edition
European Societies, 2008, 1461-6696
Other information
Language
English
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
50000 5. Social Sciences
Country of publisher
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Impact factor
Impact factor: 0.875
RIV identification code
RIV/00216224:14230/08:00033472
Organization unit
Faculty of Social Studies
UT WoS
000256001200008
Keywords in English
nation; class; mass media; EU Constitution; welfare state; neoliberalism; federalism; democratic deficit
Tags
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 17/6/2009 16:52, PhDr. Václav Štětka, Ph.D.
V originále
Despite embracing the rhetoric of transnational flows and networks, comparative research on media content continues to fall prey to methodological nationalism. Researchers often fall back on techniques that assume that the discourses circulating within particular nationally bounded communicative spaces are homogenous. In this article, we developed a set of propositions and analytical approaches that should help to overcome this impasse, and used them to examine the newspaper debates on the EU Constitutional Treaty in seven European states. We suggested that instead of focusing solely on comparisons between nationally bounded communicative spheres, we should also look at differences between class-related communicative spaces. The results support our initial contention that the research on European mass communication ought to move beyond comparisons between national units and examine how European issues are conveyed in media catering to different social classes.
In Czech
Komparativní výzkum mediálních obsahů, navzdory rétorice transnacionálních toků a sítí, zůstává stále uvězněn v perspektivě metodologického nacionalismu. Výzkumníci při empirickém měření často užívají postupy založené na předpokladu, že diskurzy cirkulující uvnitř určitých národně-zakotvených komunikačních prostorů mají homogenní povahu. V tomto článku předkládáme soubor tezí a analytických přístupů, které mají za cíl překonat tento nedostatek, a využíváme je k výzkumu novinových diskusí o tzv. Evropské ústavě v sedmi evropských státech: České republice, Německu, Francii, Slovensku, Slovinsku, Švýcarsku a Velké Británii. Namísto soustředění se pouze na rozdíly mezi jednotlivými národně-zakotvenými komunikačními sférami se zabýváme rovněž komunikačními prostory, jež jsou podmíněny třídní příslušností. Tento přístup umožňuje odhalení sub-nacionálního členění komunikativních prostorů a transnacionálních spojení, aniž bychom umenšovali význam celonárodních souvislostí. Výsledky podporují naši přesvědčení o tom, že výzkum masové komunikace v evropském měřítku by se měl přenést za hranice srovnávání jednotlivých národních jednotek (a souvisejících procesů evropeizace), a zkoumat, jakým způsobem je evropská problematika pojímána v médiích oslovujících různé sociální třídy.