BRANDEJS, Michal, Jitka BRANDEJSOVÁ, Miroslav KŘIPAČ a Jan KASPRZAK. Systém pro odhalování plagiátů na českých vysokých školách. Zpravodaj Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně. Brno: Masarykova Univerzita v Brně, 2008, roč. 18, č. 5, s. 5-6. ISSN 1212-0901.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Systém pro odhalování plagiátů na českých vysokých školách
Název anglicky Plagiarism-tracing system at Czech Universities
Autoři BRANDEJS, Michal (203 Česká republika, garant, domácí), Jitka BRANDEJSOVÁ (203 Česká republika, domácí), Miroslav KŘIPAČ (203 Česká republika, domácí) a Jan KASPRZAK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Zpravodaj Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně, Brno, Masarykova Univerzita v Brně, 2008, 1212-0901.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10201 Computer sciences, information science, bioinformatics
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14330/08:00033594
Organizační jednotka Fakulta informatiky
Klíčová slova anglicky Informační systém Masarykovy univerzity;theses.cz;plagiát;závěrečné práce;archiv
Štítky archiv, Informační systém Masarykovy univerzity, IS, Plagiarism, plagiát, theses.cz, závěrečné práce
Změnil Změnil: RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D., učo 1885. Změněno: 2. 2. 2015 13:24.
Anotace
S rozvojem Internetu a počítačů obecně je stále jednodušší nejen možnost vyhledání informací, ale také jejich zneužití. Studenti, kteří připravují pomocí počítačů své domácí úkoly, seminární či závěrečné práce, mohou snadněji opisovat či přímo přebírat cizí texty a tím podvádět. Vzhledem k tomu, že IS MU jakožto zdroj plných textů prací je primárně studijní systém, rozhodli jsme se nejprve využít nabídky na vytvoření externího řešení, do kterého by IS MU své práce dodával a pouze interpretoval jeho výsledky. Ukázalo se však, že tento způsob implementace programu pro vyhledávání podobností není možné v prostředí IS MU použít, neboť je nutné začlenit celou řadu dalších mechanismů, které fakticky umožňují produkční provoz v prostředí rozsáhlé univerzity a její existující infrastruktury. Během loňského roku byl však sestaven nový projekt, který měl za cíl sjednotit snahy jednotlivých českých (a později i některých slovenských) vysokých škol do jednoho projektu, který by umožnil vyhledávat plagiáty centrálně, a to i u těch dokumentů, které si daná škola nepřeje úplně zveřejnit (například starší diplomové práce apod.).V rámci tohoto projektu byl vytvořen nový systém, který je dostupný na adrese http://theses.cz/ a do kterého již nyní (v květnu 2008) mohou první školy vkládat své závěrečné práce.
Anotace anglicky
Find the right information, but also abusing it, is more and more easier with widespread computers and internet. Students can easily copy somebody else's work to their homeworks or thesis. Last year, the new project for integration of Czech (and later also Slovak) universities on plagiarism tracing via central system has begun. The system is available at http://theses.cz/.
Návaznosti
LA 168, projekt VaVNázev: Účast ČR ve výzkumném sdružení ERCIM
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Účast ČR ve výzkumném sdružení ERCIM
VytisknoutZobrazeno: 24. 9. 2023 18:38