NEVĚDĚL, Lukáš. Actor network theory v souvislostech a pro rozvoj(e) venkova(ů). In Geodny Liberec 2008 - Sborník abstraktů. první. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2008, s. 50. ISBN 978-80-7372-367-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Actor network theory v souvislostech a pro rozvoj(e) venkova(ů)
Název česky Actor network theory v souvislostech a pro rozvoj(e) venkova(ů)
Název anglicky Actor network theory in connections with rural development
Autoři NEVĚDĚL, Lukáš (203 Česká republika, garant).
Vydání první. Liberec, Geodny Liberec 2008 - Sborník abstraktů, s. 50-50, 2008.
Nakladatel Technická univerzita v Liberci
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor Zemský magnetismus, geodesie, geografie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/08:00028319
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-7372-367-5
Klíčová slova anglicky countryside; actor network; perception; community
Štítky actor network, Community, countryside, perception
Změnil Změnil: Mgr. Lukáš Nevěděl, Ph.D., učo 63908. Změněno: 28. 8. 2008 15:37.
Anotace
Jako zdravou venkovskou komunitu vnímá Bryden (2003) společnost, která udržuje sedm klíčových charakteristik. Za prvé se jedná o zachování populace na venkově. Za druhé se zabývá problematikou nezaměstnanosti. Zdravá venkovská společnost má mít i zdravé životní návyky. Čtvrtým pilířem, je problematika kulturního vyžití obyvatel, zachování historie a místních tradic, identity, místního školství a životního prostředí. Jako pátý pilíř je vnímán ekonomický stav místních podniků, zemědělských, průmyslových i v terciérní sféře včetně sledování jejich vazeb v území. Je nutné zabývat se vlivem Společné zemědělské politiky EU v návaznosti na využitelnost programu EAFRD. Šestým bodem jsou veřejné společnosti, které garantují společné úsilí o rozvoj území, sledování významu místních sdružení a neziskových organizací, vlivu místní samosprávy a legislativního rámce a koncepce státní správy. Jako sedmý bod je pozitivní vnímání života na venkově u samotného obyvatelstva venkova.
Anotace anglicky
By Bryden (2003) healthy rural communities have at least seven key characteristics. First, they are keeping their population. Second, we study unemployment. Third, mental health of the rural population is as good as anyelse where. Fourth, healthy rural communities value their history, culture and environment and are proud of their identity, and use all these to improve the quality of life. The education system supports these values. Fifth, the economic situation should be good. It is important to study results and effects Common Agricultural Policy of EU, especially the application of European Agricultural Fund to Rural Development. Sixth, public agencies work together towards common prosperity and they do not fight against each other. There are open and active networks across nongovermental organizations, private and public sector and good links with the outside world. These societies are developing on their own through local democratic (bottom-up participatory process).
Návaznosti
QH82249, projekt VaVNázev: Synergie v přístupu k rozvoji venkova: návrh strukturovaného komplexu postupů, opatření a nástrojů k podpoře vyšší kvality života na venkově a podnikání v agrárním sektoru zkvalitněním činnosti institucí ovlivňujících tento rozvoj
VytisknoutZobrazeno: 1. 5. 2024 10:48