D 2008

Bayesian Estimation of the Unemployment Gap in the Czech Republic

NĚMEC, Daniel

Basic information

Original name

Bayesian Estimation of the Unemployment Gap in the Czech Republic

Name in Czech

Bayesovký odhad mezery nezaměstnanosti v České republice

Authors

NĚMEC, Daniel (203 Czech Republic, guarantor)

Edition

Liberec, Proceedings of 26th International conference Mathematical Methods in Economics 2008, p. 386-395, 10 pp. 2008

Publisher

Technická univerzita v Liberci

Other information

Language

English

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

50200 5.2 Economics and Business

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14560/08:00026451

Organization unit

Faculty of Economics and Administration

ISBN

978-80-7372-387-3

UT WoS

000260962300047

Keywords in English

unemployment gap; NAIRU; Bayesian estimation; hysteresis

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 6/1/2010 18:22, doc. Ing. Daniel Němec, Ph.D.

Abstract

V originále

Unemployment gap is important indicator that help monetary authority to pursue good economic policy. This indicator is based on differences between observable unemployment rate and and its equilibrium unobservable counterpart. The equilibrium unemployment rate is usually connected to the non-accelerating inflation rate of unemployment (NAIRU) because the issue of monetary stability is incorporated in this theoretical concept. Alternative estimates of the unemployment gap for a small open economy (Czech Republic) are presented and analyzed in this paper. Estimates are made within the framework of the hysteretic approach and non-hysteretic approach. We use techniques of Bayesian analysis (Gibbs sampler and Metropolis-Hastings algorithm) to identify the models. Unobserved states are estimated using Kalman filter. Non-hysteretic model is solved as Dynamic Stochastic General Equilibrium (DSGE) model with rational expectations using the Dynare toolbox. Model estimates indicate hysteretic patterns of the unemployment and imply that actual lowering unemployment rates may be thus sustainable in the long run.

In Czech

Mezera nezaměstnanosti je významným indikátorem pro monetární autoritu k výkonu kvaltiní hospodářské politiky. Indikátor je založen na rozdílu mezi pozorovanou nezaměstnanosti a jejím nepozorovaným rovnovážným protějškem. Rovnovážná nezaměstnanosti je obvykle spojována s mírou nezaměstnanosti neakcelerující inflaci (NAIRU), protože právě otázka monetární stability je zahrnuta v tomto teoretickém konceptu. V příspěvku jsou analyzovány a prezentovány alternativní odhady mezery nezaměstnanosti malé otevřené ekonomiky České republiky. Odhady jsou prováděny v kontextu hysterezního přístupu a nehysterezního přístupu. K identifikaci modelů využíváme techniky Bayesovské analýzy (Gibbsův vzorkovač a Metropolis-Hastings algoritmus). Nepozorované stavy jsou odhadovány Kalmanovým filtrem. Nehysterezní modl je řešen jako dynamický stochastický model všeobecné rovnováhy (DSGE) s racionálními očekáváními, a to za využití Dynare toolboxu. Odhady modelu ukazují hysterezní charakter nezaměstnanosti a implikují, že současná snižující se nezamětansnot je udržitelná v dlouhodobém horizontu.

Links

1M0524, research and development project
Name: Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Research Centre for the Competitiveness of the Czech Economy