MADECKI, Roman. Staré myšlenky o jazyce jako inspirace pro moderní lingvistiku (Old Ideas of Language as an inspiration for Modern Linguistics). Online. In STUDIA HUMANITATIS - ARS HERMENEUTICA. METODOLOGIE A THEURGIE HERMENEUTICKÉ INTERPRETACE II (STUDIA SLAVICA XIII - supplementum). Ostrava: Ostravská univerzita, 2009. p. 71-79, 8 pp. ISBN 978-80-7368-528-7. [citováno 2024-04-23]
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Staré myšlenky o jazyce jako inspirace pro moderní lingvistiku
Name (in English) Old Ideas of Language as an inspiration for Modern Linguistics
Authors MADECKI, Roman (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)
Edition Ostrava, STUDIA HUMANITATIS - ARS HERMENEUTICA. METODOLOGIE A THEURGIE HERMENEUTICKÉ INTERPRETACE II (STUDIA SLAVICA XIII - supplementum), p. 71-79, 8 pp. 2009.
Publisher Ostravská univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/09:00042181
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-7368-528-7
Keywords in English discourse; text; rhetoric; Wilhelm von Humboldt; philosophy of language
Tags discourse, philosophy of language, rhetoric, RIV - zkontrolováno, Text, Wilhelm von Humboldt
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Oxana Čmelíková, Ph.D., učo 39877. Changed: 22/3/2011 22:58.
Abstract
V tomto článku se autor zmiňuje o dvou starších komplexech názorů na jazyk a komunikaci, které si stejně jako současná komunikativně orientovaná lingvistika všímaly pragmatického, kognitivního a kulturního charakteru lidských verbálních aktivit. Soustřeďuje se na klasickou rétoriku a teorie Wilhelma von Humboldta. Při jejich kritické reflexi nacházíme kontinuitu pohledu na text jako na jednotu formy, obsahu a mimojazykového kontextu, jehož rozmanitost je odrazem různorodosti interpersonálních vztahů a nestejnorodosti jednotlivých sfér lidské činnosti. Tato kontinuita nám současně připomíná, že se v centru lingvistického bádání nalézá člověk a jeho jazyk v kontextu světa, v němž žije.
Abstract (in English)
In this article the author has outlined two older complexes of opinions of language and communication which noticed as well as contemporary communicatively oriented linguistics, pragmatic, cognitive and cultural characters of verbal activity of human being. There is concerned classic rhetoric and theories of Wilhelm von Humboldt. At their critical reflection we find continuity of the view of a text as a unity of form, content and extralinguistic context the variety of which is an image of variety of interpersonal relations and heterogeneity of individual spheres of human activity. This continuity reminds us at the same time that in linguistic research a human being and his/her language in the context of world in which he/she lives, should be the focus of attention in the linguistic research.
PrintDisplayed: 23/4/2024 15:28