KUBÍČEK, Petr and Milan KONEČNÝ. Geovizualizace přírodních katastrof v globálním kontextu (Geovisualization of Natural Disasters in Global Context). In Recenzovaný sborník příspěvků ze semináře k "Mezinárodnímu roku planety Země". 1st ed. Brno: Masarykova univerzita, 2008, p. 166-178, 193 pp. ISBN 978-80-210-4748-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Geovizualizace přírodních katastrof v globálním kontextu
Name in Czech Geovizualizace přírodních katastrof v globálním kontextu
Name (in English) Geovisualization of Natural Disasters in Global Context
Authors KUBÍČEK, Petr (203 Czech Republic, guarantor) and Milan KONEČNÝ (203 Czech Republic).
Edition 1. vyd. Brno, Recenzovaný sborník příspěvků ze semináře k "Mezinárodnímu roku planety Země" p. 166-178, 193 pp. 2008.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study Earth magnetism, geodesy, geography
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14310/08:00026973
Organization unit Faculty of Science
ISBN 978-80-210-4748-8
Keywords in English crises management; map support; cartographic visualization; geographic information
Tags cartographic visualization, crises management, geographic information, map support
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: prof. RNDr. Petr Kubíček, CSc., učo 1919. Changed: 11/12/2008 13:53.
Abstract
Příspěvek pojednává o současných přístupech ke kartografické vizualizaci přírodních katastrof v širším kontextu krizových jevů. Na počátku je uvozen celkový rámec prostorového rozsahu jednotlivých rizik a krizových jevů a jeho provázanost na konkrétní datový popis. Z obecného geografického úvodu je zřejmé, že rozdílné typy krizových situací budou při řešení vyžadovat odlišnou kartografickou podporu. V následujícím textu je dále prezentována kategorizace kartografických podkladů pro krizové jevy a na příkladech z různých úrovní (globální, evropské a národní) dokumentovány existující a vznikající aplikace podporující řešení mimořádných událostí v celém jeho cyklu od prevence, přes přípravu a odezvu až po odstraňování následků. V závěrečné části příspěvku je věnována detailní pozornost geovizualizaci v oblasti krizových map a zejména pak kontextovému kartografickému zobrazení na příkladu konkrétní krizové situace přepravy nebezpečných chemických látek.
Abstract (in English)
Cartography is the oldest science dealing with visualization. In the case of crises management visualization services can provide a unified environment allowing visualizing, analyzing, and/or editing data from various data sources within a single client. First part of the paper describes new methods used for mapping disaster events gathered on the global, regional, and national level. Web based graphical map displays are used to monitor both the real time situation, and longer term historical trends. Different categories of cartographic support for disaster and crises management are described. The main theoretical approach proposed for the crises management cartographic support is so called adaptable cartography. This method is based on the idea of geodata visualization automation and adjustment according to situation, purpose and users background (Reichenbacher, 2003). Adaptable maps are still supposed to be maps, i.e. correct, well legible, visual medium for spatial information transmission. While all map modification processes are incorporated in electronic map logic, users can affect adaptable map just indirectly by a context.
Links
MSM0021622418, plan (intention)Name: DYNAMICKÁ GEOVIZUALIZACE V KRIZOVÉM MANAGEMENTU
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Dynamic Geovisualisation in Crises Management
PrintDisplayed: 26/7/2024 13:28