SVOBODA, Jiří. Sídelní archeologie loveckých populací. K dynamice a populační kinetice mladého paleolitu ve středním Podunají. (Settlement archaeology of hunting populations. Upper Paleolithic dynamics and population kinetics in the Middle Danube basin). Přehledy výzkumů. Brno, 2006, vol. 2006, No 47, p. 13-31. ISSN 1211-7250.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Sídelní archeologie loveckých populací. K dynamice a populační kinetice mladého paleolitu ve středním Podunají.
Name in Czech Sídelní archeologie loveckých populací. K dynamice a populační kinetice mladého paleolitu ve středním Podunají.
Name (in English) Settlement archaeology of hunting populations. Upper Paleolithic dynamics and population kinetics in the Middle Danube basin
Authors SVOBODA, Jiří.
Edition Přehledy výzkumů, Brno, 2006, 1211-7250.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study Archaeology, anthropology, ethnology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Science
Keywords in English Danubian region, central Europe, Neandertals, Modern Humans, Settlement archaeology, Population kinetics, Demography.
Changed by Changed by: prof. PhDr. Jiří Svoboda, DrSc., učo 36778. Changed: 5/1/2009 13:00.
Abstract
Mapování distribuce lokalit a kultur v krajině je svou podstatou statický typ analýzy, ale interpretace zjištěných struktur (na úrovni obydlí, lokality a teritoria), pokud je vložena do chronologických souvislostí, představuje proces vysoce dynamický. Komplexní přístup k chování mobilních lovců-sběračů v prostoru by neměl být a priori limitován paradigmaty difusionismu či vývoje na místě, ale měl by kombinovat obě. Na základě současných údajů genetiky a antropologie se příchod moderní lidské populace do Podunajské Evropy jeví jako víceméně prokázaný historický fakt, ale jeho odraz v archeologickém záznamu vyvolává problémy čitelnosti a interpretace. Přestože akceptujeme africký původ anatomicky moderního člověka, Podunajská Evropa nehrála jen pasívní úlohu, ale stala se kolébkou nových vzorců chování, technologií a symbolismu. V tomto smyslu článek diskutuje několik možných stádií imigračního procesu v průběhu interpleniglaciálu (levallois-leptolitické industrie, aurignacien, gravettien) a další lidské adaptace na dramatické změny klimatu během posledního glaciálního maxima (kašovien, magdalénien).
Abstract (in English)
Mapping site distributions and archaeological entities across past landscapes represents rather a static type of analysis. However the interpretation of the recorded patterns, be it on levels of a dwelling, a site, and a territory, if placed into chronological relationships, is a highly dynamic process of investigation. A complex approach to the behaviors of mobile hunters-gatherers populations in space should not be limited by the paradigmas of diffusionism nor of complex cultural development at place, but should combine both. Whereas the modern human immigration into Danubian Europe, basing on current genetic and anthropological evidence, is taken more-or-less as a historical fact, its reflection in the archaeological record poses difficulties of readability and interpretation. Even if we accept the African origin of anatomically modern humans, Danubian Europe played not only a passive role of recipient of the invading populations, but functioned also as a cradle of new behavioral patterns, technologies, and symbolism. In this sense, this paper discusses several possible stages of the immigration process during the Interpleniglacial (Levallois-leptolithic, Aurignacian, Gravettian), as well as later human adaptations to drammatic changes of European climate during and after the Last Glacial Maximum (Kašovian, Magdalenian).
Links
AV0Z80010507, plan (intention)Name: Pravěký a časně dějinný vývoj ve střední Evropě z pohledu nejnovějších výsledků archeologického bádání na Moravě a ve Slezsku
PrintDisplayed: 24/7/2024 09:29